Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Autor Wątek: List z 1978 - fałszywka?  (Przeczytany 647 razy)

Offline Lugal

• Police Officer
  • **
List z 1978 - fałszywka?
« dnia: 13/05/15, 11:34 »
Większość badaczy twierdzi, że list Zodiaka z 1978 to podróbka. Przez pewien czas podejrzewano nawet  o jego sfabrykowanie inspektora Davida Toschiego.   

Co o tym sądzicie? Czy Toschi faktycznie mógł napisać fałszywy list? W takim razie dlaczego został później uniewinniony od tego zarzutu? A jeśli nie on, to kto mógł być jego autorem?

Offline Sam

• Inspector
  • *
Odp: List z 1978 - fałszywka?
« Odpowiedź #1 dnia: 13/05/15, 15:28 »
Prawdopodobnie falsyfikat. Czy D.Toschi mogl miec z tym cos wspolnego? Nie przypuszczam.

Co ciekawe list ten (a dokladniej - koperta) zostal poddany analizie pod katem wyodrebnienia probek DNA (m.in. do porownania z profilem DNA Allena).

Mozna by jeszcze pokusic sie o dywagacje nt. tego kto i dlaczego, lecz musze przyznac ze prywatnie uwazam to dzialanie za bezcelowe :) ale jezeli ktos mialby ochote to prosze bardzo (w zasadzie interesuje mnie  to, czy jest ktos, kto w tej sprawie mialby podobne rozumowanie).
  • Zbrodnia nie może być doskonalsza od człowieka, który ją popełnił.

Offline Lugal

• Police Officer
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: 15/05/15, 14:29 »
Nurtuje mnie jedna rzecz: większość ekspertów uznaje, że list jest fałszywką. Wyjątkiem jest Sherwood Morrill ( grafolog, który badał też inne listy od Zodiaka). Możliwe jest, by ten bądź co bądź specjalista się mylił? Czemu w takim razie jego pozostałe ekspertyzy nie są kwestionowane?

Offline Sam

• Inspector
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 15/05/15, 23:13 »
Nie ma ludzi nieomylnych, wiec oczywiscie istnieje taka mozliwosc. Aczkolwiek niewatpliwie w tej sprawie to wlasnie Sherwood byl najwiekszym autorytetem. W czasach, powiedzmy, aktywnosci Zodiaka, a takze w latach ktore po nich nastepowaly.

Niestety nie znam stanowiska Sherwooda w sprawie tego konkretnego listu. Uwierzytelnil on m.in autentycznosc tzw. "Desktop poem".

Co do samego listu, dwie rzeczy ktore rzucaja sie w oczy:
- odstajace "k" (w wyrazach speaKing, bacK)
- niekonsekwencja w kresleniu litery "w" (zasadniczo "w" zaokraglone, lecz w dwoch ostatnich zdaniach "w" ostre)
Zdaje sie, ze rowniez co najmniej "g" (a moze tez "h" i "m") ulega zmianie w trakcie pisania, choc moze to byc tylko moje subiektywne odczucie.

Offline max944

• Lieutenant
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: 31/08/16, 08:01 »
Z tego co mi wiadomo list w 2005 został uznany za autentyczny. O ile dobrze pamietam jest o tym wzmianka na końcu filmu Zodiak z 2005roku.
List według mnie jest luźnym nawiązaniem do serialu komediowego ,,Baby im Back" którego pilot pojawił się w 1977 a sezon 1978.
Fabuła serialu:
Po siedmiu latach małżeństwa Ray porzuca rodzinę i ucieka do Kalifornii . Podczas pobytu w Kalifornii, Ray dowiaduje się, że jego żona chce się ożenić z pułkownikiem Wallace Dickey i że został uznany za zmarłego. Zmusza to, żeby wrócić do Waszyngtonu, gdzie stara się odzyskać rodzine dowodząc, że jest on nadal żyje.
Treść tego listu według mnie ma związek z tym serialem ... i może jeszcze jedna wskazówkę, powiązanie z wojskiem.

Offline nana19

• Lieutenant
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: 11/10/16, 21:56 »
Co oznacza w tym liście zdanie "Tell herb caen"

Offline max944

• Lieutenant
  • **
« Odpowiedź #6 dnia: 12/10/16, 08:06 »
powiedzieć Herb Caen ?
Myślę, że chodzi o to:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Herb_Caen

Offline Sam

• Inspector
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 12/10/16, 11:24 »
"Powiedzcie Herbowi Caen'owi (...)"

Herbert Caen to ten pan z powyzszego linku.

Offline nana19

• Lieutenant
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: 12/10/16, 13:11 »
To szalony pomysl ale to może on byl zodiakiem.

Offline max944

• Lieutenant
  • **
« Odpowiedź #9 dnia: 12/10/16, 13:33 »
Jak przejzysz inne fora (czyt. zagraniczne) to wśród podejrzanych znajdziesz nawet graysmitha, averya i Tosskiego :)
Tak więc pole manewru jest duże ;)

Offline nana19

• Lieutenant
  • **
« Odpowiedź #10 dnia: 12/10/16, 15:23 »
Wiem ,wiem :-) i wiesz co jeszcze ci powiem ,ze jak najbardziej jestem za twoja teoria że zodiak mogl być dziennikarzem.

http://zodiackillersite.com/viewtopic.php?f=69&t=725#p9018

Tu jest drugi list w ktorym zodiak zwraca się do Caen.Czytałam że policja nawet spekulowala iż to byl kotos kto pracowal w The Chronicle.Dlatego też odnosił się osobiście do Caena.

Offline nana19

• Lieutenant
  • **
« Odpowiedź #11 dnia: 12/10/16, 16:36 »
https://www.amazon.com/Cable-Car-Dragon-Herb-Caen/dp/0811810542#reader_0811810542

Książka Caena o smoku ,ciekawe jak ten smok wygląda może jak ten zodiakowski ?
 Chyba jednak inaczej

Offline max944

• Lieutenant
  • **
« Odpowiedź #12 dnia: 12/10/16, 19:22 »
Po części odpowiedziałaś sobie sama?
1.Osoba znana wiec wiedział do kogo uderzyć ?
2. Znał go osobiście ?
3. Był dziennikarzem ?
4. Był gliną i miał zabawę ?
5. Zodiak nie istniał .... tak byl seryjny morderca ale nie wysyłał listów a zodiaka stworzył policjant (tu podejrzewano wiadomo kogo i dlaczego) lub dziennikarz  (tez wiadomo o kogo chodzi i dlaczego)
Przy pkt.5 pojawiała się też wersja ze Steina zabił ten ów pisarz by się uwiarygodnic.
Polecam przeglądnąć forum bo chyba gdzieś dodałem link do dokumentu gdzie ten temat był poruszony. Kontrowersyjny ale możliwy.

Offline nana19

• Lieutenant
  • **
« Odpowiedź #13 dnia: 12/10/16, 19:46 »
Nie bardzo rozumiem ktoś zabijal a ktoś inny stworzyl zodiak i wysyłał listy?

Offline max944

• Lieutenant
  • **
« Odpowiedź #14 dnia: 12/10/16, 19:54 »
Tak ....
Dokładnie chodziło o Toskiego ... jak zapewne wiesz pisał takie listy do prasy. W grę wchodziła kamapaniq wyborcza itd. dlatego podejrzewano ze to jego robota. List z 1978 załatwił jego karierę ... ewidentnie uznawano ze to jego dzieło. Choć potem stwierdzono ze nie, coś ok 2005 ?