Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Autor Wątek: Kuba Rozpruwacz  (Przeczytany 1075 razy)

Offline Sam

• Inspector
  • *
Kuba Rozpruwacz
« dnia: 02/07/14, 18:13 »
Ciekaw jestem, wiec zapytam: czy uwazacie, ze morderca z Whitechapel znalazl sie w gronie podejrzanych?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kuba_Rozpruwacz
http://en.wikipedia.org/wiki/Jack_the_Ripper

Podejrzani w sprawie Kuby Rozpruwacza (eng):
http://en.wikipedia.org/wiki/Jack_the_Ripper_suspects

• Zbrodnia nie może być doskonalsza od człowieka, który ją popełnił.

Offline tomekp36

• Detective
  • **
Odp: Kuba Rozpruwacz
« Odpowiedź #1 dnia: 07/07/14, 21:38 »
Są nawet polskie akcenty: Kłosowski, Kosminski...

Offline Sam

• Inspector
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 13/09/14, 17:09 »
Z duzym dystansem podchodze do ostatnich rewelacji o tym, jakoby rozwiazano sprawe Kuby.

Offline Sam

• Inspector
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 13/09/14, 22:06 »
Przede wszystkim uwazam, ze najprawdopodobniej jest to proba nagonki medialnej w celu zwiekszenia sprzedazy ksiazki. Jakze niestety czesto spotykana praktyka: szkoda tylko, ze niemoralna. Chcialbym sie mylic, bo chcialbym aby takowe sprawy nie pozostawaly niezamknietymi.

Ale wrocmy do sedna sprawy. Przede wszystkim:

1. Na podstawie wlasnych domniemywan podejrzewam, ze sprawca byl starszy (Kosminski mialby wowczas bodaj... 23 lata?)
2. Media wciaz powtarzaja, ze Kuba byl fryzjerem i mordowal (to slowo pasuje tutaj jak malo ktore) przy uzyciu brzytwy. Nie zgadzam sie ani z pierwszym, ani tez z drugim stwierdzeniem. Na podstawie faktow, nie mitow i ludowych legend przypuszczam, ze sprawca zbrodni posiadal intymna wiedze anatomiczna, niedostepna wowczas dla szerszej publicznosci. Innymi slowy uwazam, ze musial byc czlowiekiem wyksztalconym - najprawdopodobniej medykiem. Wiedza takowa znacznie zaweza nam krag podejrzanych.
3. Raporty sekcji zwlok ofiar swiadcza o tym, ze ciecia nie powstaly przy uzyciu brzytwy. Bardziej prawdopodobnym narzedziem zbrodni byl ostry noz. Po prostu. Bez zbednych komplikacji i robienia ze sprawcy Sweeneya Todda.
4. Uwazam ze sprawca wywodzil sie z wyzszych sfer lub przynajmniej ocieral sie o nie. Dzialal w sposob inteligentny, potrafil pisac w sposob, jak na ow czas i miejsce, elokwentny, co idzie w parze i podobnie jak znajomosc anatomii, zaweza nam krag podejrzanych.
5. Sprawca odczuwac musial silna nienawisc do kobiet (a zwlaszcza do prostytutek) - jest to tzw. mizoginizm. Prawdopodobym jest, ze nie byl w stanie jej ukryc, a co za tym idzie, moglo to zostac w jakis sposob udokumentowane.
6. Samo pochodzenie szala jest kwestia watpliwa. Nie mamy pewnosci czy w ogole pochodzi on od ofiary, a nawet jesli - przeszedl przez tyle rak i lat, ze do badan DNA (wykonanych przez niezaleznych bieglych) na podstawie pobranego zen materialu nalezy podchodzic z duzym dystansem.

Offline Lugal

• Police Officer
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: 13/09/14, 23:55 »
Niestety muszę się zgodzić z kolegą, że prawdopodobnie jest to zwykły fake. Parę lat temu w podobnym tonie informowano nas, że rozszyfrowano 340 znakowy kod Zodiaca (miał tego dokonać Corey Starliper), a morderca na samym końcu kodu zawarł zdanie "My name is Leigh Allen", co już na samym początku budzi podejrzenia.

Nie wiem czy koledzy interesują się grami przygodowymi, ale w "Sherlock Holmes vs Kuba Rozpruwacz" przedstawiono dość ciekawe rozwiązanie zagadki tożsamości naszego mordercy z Whitechapel. Co najlepsze, rozwiązanie zgadza się generalnie z podpunktami przedstawionymi przez mojego przedmówcę (z małym wyjątkiem). 

Co do jednego mam wątpliwości: Kuba nie musiał być wcale tak wykształconym, jak się sądzi. Jedyny list, który uznano za autentyczny ( "Z Piekieł") jest pełen błędów ortograficznych. Inne listy już prezentują wyższy poziom - tyle, że nigdy nie potwierdzono, że nie zostały sfabrykowane.

Offline Sam

• Inspector
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 14/09/14, 10:19 »
Odnosnie pkt. 3-go mojej wypowiedzi oraz tego co napisales. We wspomnianym przez Ciebie liscie "From Hell", autor napisal (z zachowaniem oryginalnej pisowni):

"From hell

Mr Lusk
Sor
I send you half the
Kidne I took from one women
prasarved it for you tother pirce
I fried and ate it was very nise I
may send you the bloody knif that
took it out if you only wate a whil
longer.

signed
Catch me when
you Can
Mishter Lusk."

List rzeczywiscie najezony jest bledami ortograficznymi i/lub fonetyzmami. Pytanie - podobnie jak w przypadku Zodiaka - brzmi, czy nie powstaly one w sposob zamierzony. Ale wracajac do pkt. 3-go - autor zastanawia sie nad wyslaniem do adresata, poza zalaczona czescia nerki nalezacej rzekomo do ofiary, takze i samego narzedzia zbrodni: "I may send you the bloody knif that took it out". Kolejnym pytaniem, ktore sie nasuwa jesto to, czy mozna mu wierzyc na slowo - nawet jesli mamy je tu na pismie.

Offline Lugal

• Police Officer
  • **
« Odpowiedź #6 dnia: 03/10/14, 17:42 »
Osoby zainteresowane mogą w celach porównawczych przyjrzeć się listowi "Dear Boss", rzekomo również pochodzącemu od Kuby:   

"Dear Boss,
I keep on hearing the police have caught me but they wont fix me just yet. I have laughed when they look so clever and talk about being on the right track. That joke about Leather Apron gave me real fits. I am down on whores and I shant quit ripping them till I do get buckled. Grand work the last job was. I gave the lady no time to squeal. How can they catch me now. I love my work and want to start again. You will soon hear of me with my funny little games. I saved some of the proper red stuff in a ginger beer bottle over the last job to write with but it went thick like glue and I cant use it. Red ink is fit enough I hope ha. ha. The next job I do I shall clip the ladys ears off and send to the police officers just for jolly wouldn't you. Keep this letter back till I do a bit more work, then give it out straight. My knife's so nice and sharp I want to get to work right away if I get a chance. Good Luck. Yours truly
Jack the Ripper[2]
Dont mind me giving the trade name
PS Wasnt good enough to post this before I got all the red ink off my hands curse it No luck yet. They say I'm a doctor now. ha ha"     

I poniżej tłumaczenie (z uwzględnieniem braków interpunkcyjnych itp):   

"Drogi Szefie,
Ciągle słyszę, że policja złapała mnie, ale nie przymkną mnie, na razie. Śmieję się, gdy oni wyglądają tak mądrze i mówią o byciu na właściwym tropie. Ten dowcip o Skórzanym Fartuchu naprawdę mnie ubawił. Nie znoszę dziwek i będę je rozpruwał, dopóki mnie nie złapią. Ostatnia praca była doskonałym dziełem. Panienka nawet nie zakwiczała. Jak niby mnie teraz zlapią. Kocham swoją pracę i chcę znowu zacząć. Wkrótce usłyszysz o mnie i moich małych sztuczkach. Zostawiłem trochę stosownej czerwonego płynu w butelce po piwie imbirowym po ostatniej robocie aby napisać nią ale zgęstniała niczym klej, więc nie mogę jej użyć. Mam nadzieję, że czerwony tusz wystarczająco pasuje ha. ha. Pracując następnym obetnę panience uszy i wyślę funkcjonariuszom policji, tak dla jaj. Zatrzymajcie ten list aż nie zrobię trochę więcej, później go wydajcie. Mój nóż jest tak miły i ostry i chcę dać mu zajęcie, kiedy tylko nadarzy się okazja. Powodzenia, Pozdrawiam,
Kuba Rozpruwacz
Wybacz, że użyję pseudonimu.
PS Niezbyt dobrym pomysłem było wysyłanie tego zanim nie zmyłem czerwonego tuszu z rąk, a niech to bez szczęścia na razie. Teraz mówią, że jestem lekarzem. ha ha"   

W grze "Sherlock Holmes vs Kuba Rozpruwacz" autorzy przedstawiają dosyć ciekawą teorię, że list ten został napisany przez jednego z dziennikarzy, by zwiększyć nakład pisma ( pada nawet jego nazwisko - Thomas Bulling, postać autentyczna). Pseudonim "Kuba Rozpruwacz" miał zostać przez niego zaczerpnięty od "Kuby Skoczka" (Spring Heeled Jack), tajemniczej i fantastycznej kreatury, która ponoć terroryzowała Londyn w XIX wieku. Morderca więc nie posługiwał się tym pseudonimem - nadała mu go londyńska prasa.   

Jakkolwiek śmiało brzmi ta hipoteza, nietrudno zauważyć, że list "Drogi Szefie" ( w którym pseudonim się pojawia) jest na znacznie wyższym poziomie językowym niż "Z Piekieł" (gdzie rzeczonego pseudonimu nie ma). Dziś na ogół uznaje się, że jest on fałszywką.

Offline Sam

• Inspector
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 22/07/15, 20:23 »

Offline benefis

• Sergeant
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: 24/07/15, 13:16 »
Polecam ten dokument o Kubie mowa w nim o 2 podejrzanych, może was zaciekawi.

https://www.youtube.com/watch?v=J5KCMXagwrM

Offline Sam

• Inspector
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 24/07/15, 13:39 »
Rzeczywiscie ciekawy. W dodatku potwierdza wszystkie moje przypuszczenia, choc nigdy go nie widzialem. Ciekaw jestem tych probek pisma Tumblety'ego. Jezeli napisal on list "From hell", to przypuszczam ze byl sprawca zbrodni Kuby Rozpruwacza.

Offline Jerry

• Sergeant
  • **
« Odpowiedź #10 dnia: 09/07/16, 00:05 »
Kuba Rozpruwacz to na 95% Francis Tumblety.

Offline Sam

• Inspector
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: 10/07/16, 13:40 »
Skad taka pewnosc..?

Offline max944

• Lieutenant
  • **
« Odpowiedź #12 dnia: 11/07/16, 07:34 »
no właśnie?  jakieś nowe informacje się pojawiły ?

Offline Jerry

• Sergeant
  • **
« Odpowiedź #13 dnia: 13/07/16, 21:00 »
Kochani,

Nie wiem za bardzo od czego zacząć, więc mój post może być trochę chaotyczny.

Jak wiemy Tumblety miał francuskie korzenie. W liście "From hell", który jak do tej pory został zidentyfikowany jako list, który został napisany przez Kubę Rozpruwacza, czyli po prostu jako autentyk. Rozmawiałem ze znajomym, który interesuje się grafologią itp. Powiedział, że charakter pisma oraz sama treść wskazuje na to, że został napisany przez kogoś kto miał w rodzinie Irlandczyka (tutaj chodzi o treść listu). Natomiast jeśli chodzi o charakter pisma, to zwrócił uwagę na małe "y" którego dolna część wyjeżdża aż poniżej następnego wersu. Stwierdził, że taka osoba ma nie tyle problemy, co niechęć i nienawiść do kobiet, czyli cierpi na mizoginizm. Jak wiemy Tumblety miał takie zachwiania.

Niestety, tylko tyle mi powiedział, ponieważ mieszka daleko ode mnie i widujemy się bardzo rzadko. Nie mieliśmy zbyt dużo czasu aby porozmawiać na ten temat.

Mam nadzieję, że wyraziłem się dość jasno. Czekam na Wasze opinie w tym temacie. :)

Offline max944

• Lieutenant
  • **
« Odpowiedź #14 dnia: 14/07/16, 10:42 »
Rozwiń hasło francuskie i Irlandzkie ? O jakie powiązanie tu chodzi.