Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Autor Wątek: Wywiad z Arthurem Leigh Allenem  (Przeczytany 4503 razy)

Offline Sam

• Inspector
  • *
Wywiad z Arthurem Leigh Allenem
« dnia: 19/01/10, 23:25 »
http://www.youtube.com/watch?v=hCsUCUf_u5E

Jezeli potrzebne bedzie tlumaczenie, to postaram sie je rowniez zamiescic (w formie tekstu).
  • Zbrodnia nie może być doskonalsza od człowieka, który ją popełnił.

Offline benefis

• Sergeant
  • **
Odp: Wywiad z Arthurem L. A.
« Odpowiedź #1 dnia: 22/02/10, 16:56 »
Witaj jeśli byłbyś tak dobry to napisz tłumaczenie wywiadu bo nie znam angielskiego, będę bardzo wdzięczny chciałbym wiedzieć co mówił?

Offline Sam

• Inspector
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 22/02/10, 18:39 »
Arthur Leigh Allen: Fakty przeciwko Fikcji

Oto mezczyzna, ktorego wielu uwaza za seryjnego morderce, Zodiaka
To u nas jego wizerunek zostaje ujawniony po raz pierwszy
Ow czlowiek to Arthur Leigh Allen
Czy jest pan Zodiakiem, seryjnym morderca?
A.L. Allen:
- .......... Nie ma bardziej absurdalnej mysli w mojej glowie. Nie, z pewnoscia, z cala pewnoscia nie jestem Zodiakiem, seryjnym morderca.
Jednak siedzialam dzis przy jednym pulpicie z ludzmi, ktorzy uwazani sa za autorytety w tej sprawie, w sprawie Zodiaka. I po raz pierwszy publicznie powiedzieli oni:
R. Graysmith:
- Z mojej dotychczasowej wiedzy, Allen wydaje sie byc najlepszym podejrzanym.
G. Bawart:
- Uwazam, ze jest tyle dowodow, ktore wskazuja wprost na Arthura Leigh Allena, ze jest on najlepszym podejrzanym i prawdopodobnie samym Zodiakiem.
Jednak sledczy nigdy nie oskarzyli Allena o jakakolwiek ze zbrodni powiazanych z Zodiakiem, a w sierpniu tego roku Allen zmarl. Rozmawialam z nim rok temu. Mial wtedy 58 lat, byl diabetykiem, byl dializowany. Jednak w poznych latach szescdziesiatych, kiedy nieuchwytny Zodiak terroryzowal Kalifornie, Allen mial mniej niz 40 lat, byl silnym, mocno zbudowanym mezczyzna (27kg ciezszym), bylym studentem biologii, ktorym policja interesowala sie od samego poczatku.
A.L. Allen:
Jedyna szansa na to, ze ta cala goraczka wokol mojej osoby sie skonczy, jest moja smierc. Moze ona mnie z tego wyzwoli. Albo jesli Zodiak wyjdzie z cienia.
R. Conway:
- Jest tyle klamstw, ze nawet to jego wypieranie sie wydaje sie byc podejrzane.
Zodiak pisal pokpiewcze listy do policji i mediow, wysylajac zlozone listy i szyfry, zakladal tez czasem "Navy Bell Bottoms" (specyficzne spodnie, "dzwony", noszone wowczas przez marynarzy US Navy). Ojciec Allena, ktory zmarl w czasie gdy zaczely sie zabojstwa, byl w Marynarce - Allen nie byl, jednak twierdzi, ze byl.
A.L. Allen:
Zajmowalem sie malowaniem. Bylo tego duzo, na okrecie chlodniczym. Pozniej zostalem radiowym 3-ej klasy, co ma niewiele wspolnego z kryptografia.
Dzisiaj policyjni sledczy powiedzieli, ze nigdy nie oskarzyli Allena, poniewaz nie potrafili wytlumaczyc rozbieznosci w charakterze pisma Zodiaka. Po naszym spotkaniu, Allen wyslal mi ten list, napisany recznie i na maszynie.
A.L. Allen:
Nie aresztowali mnie bo.. Bo nie potrafia mi NIC udowodnic. Nie jestem przekletym Zodiakiem!
Seryjny morderca, czy ofiara wieloletniego natrectwa ze strony policji? Odpowiedz na to pytanie Arthur Leigh Allen zabral ze soba do grobu.
Dla wiadomosci San Francisco - Rita Williams.

FAKTY PRZECIWKO FIKCJI
(tlumaczenie napisow)

Conway przesadza. Jedynym klamstwem jakie mozna udowodnic Allenowi wg roportu Conwaya oraz akt FBI, jest sprawa jego pokretnych tlumaczen dotyczacych bomb znalezionych w jego piwnicy podczas przeszukania.

Allen zeznal, ze bomby te zostaly zostawione w jego piwnicy przez "przyjaciela". Co prawda to wytlumaczenie jest watpliwe, ale Conway nigdy nie udowodnil Allenowi klamstwa.

Zbrodnie Zodiaka zaczely sie w grudniu 1968. Ojciec Allena zmarl w marcu 1971.

Reporterka sie myli. Allen BYL w Marynarce Wojennej (US Navy).

Wielu ekspertow grafologow doszlo do wniosku, ze Allen nie napisal zadnego z listow Zodiaka.

Allen nigdy nie zostal aresztowany, poniewaz nie bylo zadnych konkretnych dowodow laczacych go ze zbrodniami Zodiaka.

Konkluzja:
Charakter pisma, odciski palcow, odcisk dloni, a nawet DNA uwazane za DNA Zodiaka, pozyskane z jego listow nie pasuja do tych Allena.

Offline benefis

• Sergeant
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: 22/02/10, 18:47 »
Bardzo dziękuje za tak dokładne tłumaczenie :) Ciekawy materiał i tez uważam ze Allen nie był Zodiakiem.

Offline Sam

• Inspector
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 22/02/10, 19:16 »
Nmzc. Niestety nie jest to caly wywiad, jedynie jego fragmenty. Ciezko znalezc calosc, na stronie zrodlowej tez juz go nie ma. Przypominam sobie jeszcze nast. pytanie reporterki. Brzmialo ono +/- tak:

ALA: - (...) Albo jesli Zodiak wyjdzie z cienia.
Rep: (z ironia w glosie) Czy jest pan gotow wyjsc z cienia?
ALA: - Nie, oczywiscie ze nie.

Pzdr.

Offline benefis

• Sergeant
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: 22/02/10, 21:40 »
haha to tak jakby się przyznał ze jednak jest Zodiakiem, ależ to wszystko pokręcone.

Offline natalia

• Patrolman
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 12/07/13, 13:56 »
wcale nie uważam by to było przyznanie się... przyjmijmy że jest on człowiekiem niewinnym przez wiele lat żyjącym w świadomości bycia podejrzanym i niemalże bez przerwy inwigilowanym... można to tłumaczyć wieloznacznie (w sumie w tej sprawie mało jest jednoznaczności)... "nie, oczywiście że nie" może oznaczać też tylko tyle, co nie bo nim nie jestem... poza tym pytanie dziennikarki było bardzo stronnicze tak jak i z resztą cały wywiad
  • 43118140

Offline Sam

• Inspector
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 12/07/13, 15:22 »
Moge sie zgodzic z tym, a dziennikarz, coz - poniekad z definicji jest to osoba stronnicza.

Offline natalia

• Patrolman
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: 12/07/13, 21:00 »
no tak niestety tak jest z tą stronniczością, ale nie zgodzę się z tym, że jest to "z definicji"... z definicji bowiem fakty przedstawiane przez dziennikarzy powinny być w sposób bezstronny czy też idąc dalej obiektywny a subiektywizm i możliwość własnej ich oceny powinny być pozostawione widzowi... niestety wszyscy wiemy, że jest to pobożne życzenie... a sprawa zodiaka przez jego nieuchwytność i jej intrygującą niejasność jest bardzo medialna i można ją przedstawić w każdej wymyślonej przez twórcę programu konwencji... tutaj niewątpliwie konwencją było ukazanie mordercy, wywiadu z nim, zadawanie tak pytań by odpowiedź nigdy nie była jednoznaczna, by dawała do myślenia i sprawiała wrażenie niemalże przyznania się do winy
  • 43118140

Offline Sam

• Inspector
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 12/07/13, 23:32 »
Mialem na mysli to iz jest to zawod w ktorym nie ma ludzi zaangazowanych i bezstronnych jednoczesnie, zwlaszcza w sprawach takich jak ta, gdzie mamy glownego podejrzanego i z kazdej niemal strony presje na to aby wykazac jego sprawstwo: jezeli nie mozna tego uczynic fizycznie na podstawie dowodow - to chociaz w tej sferze moralnej. I oczywiscie jest to zachowanie naganne, ale tacy wlasnie sa ludzie: chca moc wskazac winnego palcem. Ten sam mechanizm napedza, np. to jezeli zbrodnia pozostaje niepomszczona wola ludu jest azeby ktos siedziec poszedl nawet, jezeli jest niewinny - niejednokrotnie zapadaly takowe wyroki celem zaspokojenia wylacznie komfortu spolecznego. Cela pusta byc nie moze. Oczywiscie dopoty, dopoki sami sie w niej przypadkiem nie znajdziemy.

No ale jest to temat jakby na osobna debate.

Offline natalia

• Patrolman
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: 13/07/13, 00:17 »
trudno się z Tobą nie zgodzić :) ludzie od zawsze potrzebowali publicznych oskarżeń, publicznych egzekucji i zapewnienia, że zbrodnia została ukarana
  • 43118140