Sprawa Zodiaka
unsolved.cba.pl

Scena z filmu z szyfrem

Offline bartekkaczmarek

• Patrolman
  • *
Hej. Czy jest ktoś w stanie wytłumaczyć mi jedną scenę z filmu? Chodzi o ostatnie wspomnienie szyfru. Robert podczas rozmowy telefonicznej dostaję od syna szyfr, który ten znajduje w notatkach. Następnie Robert występuje w telewizji, w której mówią, że złamano szyfr, który od 10 lat nie był złamany. Po czy absolutnie nic się nie stało! No i tu mam kilka pytań. Przecież wcześniej łamali kody Zodiaka i podobno nie były takie trudne. Jeśli były trudniejsze, to czemu nie wspomniano o tym w filmie? (chyba, że to przegapiłem) Co było w tej wiadomości? (w filmie nie poruszyli dalej tego tematu)

Offline bartekkaczmarek

• Patrolman
  • *
Doczytałem o tym, że Zodiak stworzył też szyfr 340, ale wciąż nie wiem jak ma się do tego scena w filmie ;)

Offline Jesper

• Detective
  • *
Chodzi Ci o film Davida Finchera z 2007 roku? Bo ja sobie w nim takiej sceny nie przypominam (R. Graysmith występujący w telewizji), no ale pamięć zawsze może zawieść, więc może podaj dokładną minutę, wtedy byłoby łatwiej :)

W rzeczywistości złamano tylko jeden szyfr Zodiaka - tzw. 408, a dokonał tego nauczyciel Donald Harden z żoną. Szyfr wydrukowano w gazecie po raz pierwszy 2 sierpnia 1969, małżeństwo rozwiązało go 8 sierpnia. Wychodzi więc tydzień, a nie 10 lat.

Offline Sam

• Inspector
  • *
    • Sprawa Zodiaka
Jest taka scena. Co do samego "rozwiazania", odp. tutaj:

http://unsolved.cba.pl/index.php/topic,42.html

"Some people may have believed that Graysmith had deciphered the code, but the FBI was not impressed. On February 15, 1979, San Francisco police forwarded Graysmith’s solution, his worksheets and his code key to the FBI, and the Bureau reported its conclusions.

Based upon the information available, it is the opinion of respondent that the solution is not a valid decryption… The total feeling generated toward the decrypted solution is that the solution has been forced. First the random-like transposition system permitted the various vowels and consonants to be forced into words, then the words were forced into being poetry in an effort to give them meaning. Just about any random selection of words could be arranged to be as ‘logical’ as those in the supposed poetic solution. (It is noted that the initial ZODIAC decrypted message was particularly clear as to the meaning ZODIAC desired to communicate.) When a cryptogram has been decrypted properly there is an unmistakable sense of rightness about the solution. This sense of rightness is completely absent in the proposed solution."

zrodlo: http://zodiackillerfacts.com/main/the-340-cipher-dead-ends
  • Zbrodnia nie może być doskonalsza od człowieka, który ją popełnił.