Sprawa Zodiaka
unsolved.cba.pl

Kod Zodiaka: polowanie na seryjnego mordercę

Offline john

• Sergeant
  • *
Obejrzałem dopiero pierwszy odcinek i faktycznie zgadzam się, że trochę był zrobiony pod publikę. Mocno "sensacyjny" jest, ale w sumie tego można było się spodziewać. Natomiast co myślicie o tym porównaniu listów Zodiaka z listem po zabójstwie Bates i "znalezieniu" łączących go elementów w postaci słów "twich" (z błędem) oraz "squirm"? Mam wrażenie, że gdzieś wcześniej już o tym czytałem, ale czy faktycznie już kiedyś pojawiła się tu taka informacja? Czy jest to "coś nowego"?

Offline Sam

• Inspector
  • *
    • Sprawa Zodiaka
Ciekawe. Mysle, ze kazdy kto analizowal listy dokladnie, powinien byl to wychwycic. Jest to kolejne male "pro" przy polaczeniu Riverside - Zodiak.

W serialu m.in.:

* Ed Rust - ktory twierdzi, ze chyba wie kim byl Zodiak - i pada polaczenie z Donna Lass (tu male zaskoczenie).

* o Sullivanie - rzekomo mial ubierac sie w stylu army-wanabee (wojskowy plaszcz i buty) + niektorzy wspolpracownicy czuli sie niekomfortowo w jego obecnosci (+ jego koneksje z NY - stamtad pochodzil).

* jakis czlowiek, ktory mial znac Kane'a.

To z tych ciekawszych jak dla mnie rzeczy.

Z tych mniej:

Kryptolodzy troche sie skompromitowali (po sledczych nie spodziewalem sie zbyt wiele, widzac jakimi informacjami dysponuja, po ich poszukiwaniach zwlok). Podobnie pani ekspert-grafolog - nie ma watpliwosci (zgodnosc na podstawie liter E, L oraz kropek oraz ich umiejscowienia).

Znalazlem opis poszczegolnych odcinkow, gdyby kogos to interesowalo:

http://zodiackillerfacts.com/tag/the-hunt-for-the-zodiac-killer/

Ale najciekawsze w tym wszystkim moim zdaniem sa rzeczy po Dave'ie Petersonie:

http://www.history.com/news/look-at-exclusive-documents-from-zodiac-killer-reporter

Fajnie, ze je udostepnili.
« Ostatnia zmiana: 06/11/19, 22:50 wysłana przez Sam »
  • Zbrodnia nie może być doskonalsza od człowieka, który ją popełnił.

Offline Sam

• Inspector
  • *
    • Sprawa Zodiaka
Ciekawy opis rekonstrukcji wydarzen z RCC (post u gory, ostatni zalacznik).

Dodatkowo, impresja (odcisk) podeszwy buta z Riverside - wyraznie mniejszy od tego znad Lake Berryessa.
(co wynika z korespondencji Toschiego z Petersonem)
« Ostatnia zmiana: 07/11/19, 10:56 wysłana przez Sam »
  • Zbrodnia nie może być doskonalsza od człowieka, który ją popełnił.

Offline john

• Sergeant
  • *
Ciekawe. Mysle, ze kazdy kto analizowal listy dokladnie, powinien byl to wychwycic. Jest to kolejne male "pro" przy polaczeniu Riverside - Zodiak.

No właśnie, pytanie tylko jakie faktycznie daje to szanse na powiązanie tych dwóch spraw. Ostatnio oglądałem Manhunt: Unabomber na Netfliksie, który właśnie opowiada o tej sprawie i o tym jak wykorzystywano taką językową analizę porównawczą różnych listów z manifestem Unabombera. Oczywiście wiem, że to nie jest dokument i nie można brać wszystkiego za pewnik, ale myślę, że taka analiza faktycznie może być skuteczna i pomocna - podobnie jak samo profilowanie.

Dodatkowo, impresja (odcisk) podeszwy buta z Riverside - wyraznie mniejszy od tego znad Lake Berryessa.
(co wynika z korespondencji Toschiego z Petersonem)

Jeżeli udałoby się powiązać Zodiaka z zabójstwem Bates, to byłby to kolejny argument do dyskusji, która była nawet tu na naszym forum, czyli że są ludzie, którzy ataku znad Berryessa nie chcą przypisać Zodiakowi ;)