Sprawa Zodiaka
unsolved.cba.pl

Nigdy nie pobrano materiału genetycznego Zodiaka...

Offline john

• Sergeant
  • *
John z tego co wiadomo mają i to pełne dna.
W 2018 uzyskano pełen profil DNA i z całą pewnością został już porownany jednak o efektach cisza.

Czy masz informacje mówiące wprost o tym, że śledczy posiadają zarówno DNA jądrowe jak i mitochondrialne? W genetyce stwierdzenie "pełny profil DNA" najczęściej dotyczy DNA jądrowego i znaczy to mniej więcej tyle, że jest się w posiadaniu całej sekwencji DNA genomowego (jądrowego), wraz ze wszystkimi miejscami polimorfizmów w genomie, które to właśnie służą do badań genetycznych w medycynie jak i sądownictwie.

P.S. @Sam Może warto przenieść tę dyskusję o DNA do innego wątku, np. do "Nigdy nie pobrano materiału genetycznego Zodiaka" lub "Błędy organów ścigania" :) ?

Offline max944

• Department of Justice
  • *
Według stron anglojęzycznych tak.
Grzebiąc dziś po internecie dotarłem do kilku świeżych ciekawych informacji, włącznie z tym, że DNA Zodiaka jest badane i porównywane regularnie.

''Vallejo mayor Bob Sampayan said samples were sent to the lab as a matter of routine every couple of years in hopes that advances in DNA testing will finally yield a profile detectives can use.

The former homicide detective said “it was coincidental” that the latest DNA test was taking place at the time of the breakthrough in the Golden State Killer case."

''It would now appear that Arthur Leigh Allen and other suspects thought to be disqualified can once again be considered viable suspects. Allen in particular remains one of the most intriguing. Keep an eye on happenings at ZodiacKiller.com for more updates on this. "

Offline john

• Sergeant
  • *
W takim razie teraz rodzi się pytanie, od którego chyba wyszliśmy - skąd śledczy posiadają próbkę DNA Zodiaka i czy są pewni, że to jest faktycznie jego DNA. Sprawa Golden State Killera potwierdziła, że są nowe możliwości na łapanie przestępców z dawnych lat, co znalazło potwierdzenie w paru innych starych sprawach. Jednakże nie ukrywajmy, potrzeba jeszcze sporo szczęścia, by móc w ten sposób wytypować sprawcę. Kiedy sprawa GSK wyszła na jaw, liczyłem że i z Zodiakiem się uda, niestety póki co cisza.

Nie wiem czy słyszeliście, ale obecne technologie pozwalają na rekonstrukcję wyglądu człowieka na podstawie jego DNA (kolor oczu, włosów, kształt twarzy, nosa, ust itp.), metody te jednak dalej dają mocno "przypadkowe" wyniki - można by to porównać ze zdjęciami progresywnymi np. zaginionych ludzi, które jednak potrafią mocno odbiegać od oryginału. Ale może za kilkanaście lat...

Offline max944

• Department of Justice
  • *
Myślę że mają próbkę Zodiaka (a przynajmniej osoby odpowiedzialnej za pisanie listów) a nawet chyba mają jakiś trop co można sadowac po najnowszych artykułach o Zodiaku w portalach Amerykańskich. Policja nie wypowiada się na temat szczegółów ostatnich badań więc coś w tym pewnie jest. Mysle, że niebawem może nastąpić finał sprawy Zodiaka.

Offline nana19

• Department of Justice
  • *
Miałam nadzieje ze rzetelnie przeprowadzone badania sznura z lake beryessa pomogą ustalić kod DNA Zodiaka. Zauważyłam jednak pewne zdjęcie na którym 2 policjantów trzyma w rękach ten sznur . Ile osób jeszcze go dotykało? No teraz sie nie dziwie ze po przebadaniu sznura wyszedł profil mieszany .

Offline Sam

• Inspector
  • *
    • Sprawa Zodiaka
nana, wiekszosc dowodow w tej sprawie przeszla przez dziesiatki, jezeli nie setki (golych) rak.
  • Zbrodnia nie może być doskonalsza od człowieka, który ją popełnił.

Offline Sam

• Inspector
  • *
    • Sprawa Zodiaka
Dlatego mieli i beda miec problem z wyodrebnieniem DNA "pana" Zodiaka.

Offline nana19

• Department of Justice
  • *
Tak , na jego korzyść . Niewiarygodne ile ten facet miał szczęścia .

Offline Sam

• Inspector
  • *
    • Sprawa Zodiaka
Dlatego mnie przekonac moze tylko spojne DNA (takie, ktore musi pochodzic od Zodiaka) - na przyklad DNA ze spodni Cheri Jo Bates (uwazam, ze tam moze byc krew sprawcy) lub z paska Timexa oraz z jednego z potwierdzonych listow.

Przede wszystkim nalezy wyizolowac spojny profil DNA (mDNA) Zodiaka, czyli taki, ktory znajduje sie na wiecej niz jednym z listow/innych dowodow. Dopiero majac to, mozna eliminowac podejrzanych na jego podstawie.

Offline max944

• Department of Justice
  • *
Sęk w tym, że wtedy o DNA nikt nie słyszał więc i trzymali sznurek i tyle w temacie.
Jedna z teorii spiskowych mowi, że po przebadaniu listów pod kątem DNA wykazały zgodność z Toschim dlatego się nie ujawnia wyników. I myślę osobiscie, że to pewnie prawda lecz nie podejrzewam go o sprawstwo lub pisanie listów bo pewnie wielokrotnie trzymał je w rękach stąd i pewnie DNA o ile plotki są prawdziwe.
Trzeba pamiętać, że to były lata 60 i 70.
Dziś Zodiak wypadłyby po pierwszej zbrodni przez monitoring, komórki itd.

Offline nana19

• Department of Justice
  • *
Dokładnie max ,nie mieli pojęcia ze uniemożliwi to późniejsza identyfikacje sprawcy. Miałam jeszcze nadzieje ze coś z tego sznura będzie ale jak zobaczyłam to zdjęcie to pomyślałam ... o nie . Wiem jednak ze tam w tym sznurze jest jego DNA , problem w tym ze nie tylko jego. Dziś zodiak by nie miał szans by się długo ukrywać , dzieci nagrały by wszystko na telefonie albo poscily by relacje na żywo na FB

Offline Sam

• Inspector
  • *
    • Sprawa Zodiaka
Może nikt z podejrzanych nie był Zodiakiem ...
Taka szansa jest zawsze - dopoki nie ma twardych dowodow.
Dlatego aby dzisiaj rozwiazac sprawe Zodiaka, potrzeba znalezc jego DNA na listach badz spodniach CJB.

Niekoniecznie jednak na kopercie, skoro zakladamy, ze mogl nie lizac kopert/znaczkow –
– Zodiak mogl wiedziec, ze przy pomocy badania sliny mozna okreslic grupe krwi (badanie na antygen), a takze czasem stwierdzic, czy przyjmuje jakies leki.
« Ostatnia zmiana: 12/02/20, 15:57 wysłana przez Sam »