Sprawa Zodiaka
unsolved.cba.pl

Nigdy nie pobrano materiału genetycznego Zodiaka...

Offline nana19

• Department of Justice
  • *
To jest jeden z problemów w sprawie Zodiaka ,nie wiemy które ofiary są naprawdę jego. W wielu śledztwach policja czeka niestety na kolejne przestępstwo licząc ze dostarczy ono dowodów. Mamy zbrodnie i nieprawdopodobna historie związana z podejrzanym A. L.Allenem . Mnóstwo poszlak wskazuje iż to on mógł być zodiakiem i rzaden dowód który by to potwierdził. W czasach przed badaniem DNA wystarczyło by rozpoznanie przez świadka by kogoś skazać .Tak wiedz na podstawie rozpoznania przez M. Migeau Allen powinien siedzieć. No ale nie zdarzyli bo Allen zmarł. Zastanawiam się dlaczego tak długo czekali nim przedstawili zdjęcia M. Migeau. Bo wyjechał ???No i kolejne pytanie dlaczego wyjechał. Być może bal się , chciał o tym zapomnieć ... ale nie wieże ze policja nie potrafiła go odnaleźć. Być może to policji zależało by zniknął...Z jakiegos powodu śledztwo było prowadzone w sposób można by nawet określić skandaliczny . Dziś wcale nie jest lepiej . Dowody niszczeją , świadkowie umierają ... Weźmy włosy znalezione przy CJB w Riverside , czy tu równie próbki są nie wystarczające by dokonać analizy . Czy są konkretne wyniki. Włos znaleziony w jednym z listów Zodiaka również uznano za niewystarczający by określić dna , a przecież by określić mitochondrialne dna wystarczy niewielka ilość materiału.

Offline john

• Sergeant
  • *
TWłos znaleziony w jednym z listów Zodiaka również uznano za niewystarczający by określić dna , a przecież by określić mitochondrialne dna wystarczy niewielka ilość materiału.

Jedna uwaga - owszem, niewielka ilość materiału genetycznego wystarcza do wykreślenia profilu DNA, jednak w przypadku włosów, muszą one zawierać cebulkę włosa, więc tu mógł pojawić się problem. W dodatku, aby móc dany materiał genetyczny zbadać, musi być spełnionych kilka warunków, tj. "wiek" materiału, odpowiednie jego zabezpieczenie i przechowywanie, czynniki zewnętrzne działające na ten materiał itp., itd.

Najciekawszym przypadkiem jest porównanie dna z Allenem gdzie najpierw poinformowano o braku zgodności a potem wycofano się że w ogóle takie porównanie było ?

A czy to nie było tak, że badaniu o którym mówisz, poddano DNA spod jednego ze znaczków z koperty z listem Zodiaka, a potem wycofano się z tego, ponieważ uznano, że on (Zodiak) wcale nie musiał sam kleić znaczków?
« Ostatnia zmiana: 08/10/19, 14:02 wysłana przez john »

Offline max944

• Department of Justice
  • *
Ogólnie zaprzeczono by miały miejsca takie porównania.
Co do tego ze znaczkow w maju 2018 pobierano DNA i miało być wszystko jasne w ciągu kilku tygodni. Do dziś cisza.

Offline nana19

• Department of Justice
  • *
John no właśnie do badania mitochondrialnego dna nie potrzebna jest cebulka włosa wystarczy mały kawałeczek czy 2 komórki aby można było przeprowadzić badanie .                  „Analiza polimorfizmu mitochondrialnego DNA jest jedyną metodą, którą można zastosować w przypadku badań włosów bez cebulek czy też innych śladów biologicznych zawierających niewielki ilości materiału biologicznego lub zdegradowanych co stanowi o bardzo dużej czułości metod analizy mt-DNA. Jeśli doda się do tego fakt, iż pewna część mitochondrialnego DNA charakteryzuje się zmiennością międzyosobniczą, czyli polimorfizmem, to możemy spojrzeć na mitochondrialny DNA jako na cenne narzędzie identyfikacji materiału biologicznego, zawierającego niewielkie ilości DNA – do tego typu śladów należą stare kości, włosy, czy najmniejsze drobiny materiału biologicznego.”

Offline john

• Sergeant
  • *
John no właśnie do badania mitochondrialnego dna nie potrzebna jest cebulka włosa wystarczy mały kawałeczek czy 2 komórki aby można było przeprowadzić badanie .                 

Zgadza się, tylko problemem jest to, że mitochondrialne DNA (mtDNA) porównuje się z innym mtDNA, a nie z jądrowym. Z racji tego, że mtDNA zostało dopuszczone w sądach jako dowód stosunkowo późno, jestem przekonany, że jeśli policja posiada jakiekolwiek próbki DNA mogące należeć do Zodiaka czy też do podejrzanych, to są one w formie DNA jądrowego, więc porównanie jest niemożliwe. Zresztą z tym mtDNA to nie jest taka prosta sprawa, by móc zawsze i wszędzie uzyskać przejrzysty wynik i dobre porównanie z inną próbką ;)

Offline nana19

• Department of Justice
  • *
Przy okazji bada dna w sprawie CJB właśnie mitochondrialne dna brano pod uwagę

Offline Sam

• Inspector
  • *
    • Sprawa Zodiaka
Jedna uwaga - owszem, niewielka ilość materiału genetycznego wystarcza do wykreślenia profilu DNA, jednak w przypadku włosów, muszą one zawierać cebulkę włosa, więc tu mógł pojawić się problem. W dodatku, aby móc dany materiał genetyczny zbadać, musi być spełnionych kilka warunków, tj. "wiek" materiału, odpowiednie jego zabezpieczenie i przechowywanie, czynniki zewnętrzne działające na ten materiał itp., itd.

Zgadza sie. Dodatkowo nie powinno byc watpliwosci co do tego, w jaki sposob ono sie tam znalazlo - o czym czesto sie zapomina.

Włos znaleziony w jednym z listów Zodiaka również uznano za niewystarczający by określić dna , a przecież by określić mitochondrialne dna wystarczy niewielka ilość materiału.

Jednak nalezy pamietac o tym, ze przy pomocy porownania sekwencji mt-DNA mozemy jedynie wykluczyc podejrzanego. Zgodnosc mt-DNA nie oznacza ze na 100% dana probka pochodzi od konkretnego dawcy.
  • Zbrodnia nie może być doskonalsza od człowieka, który ją popełnił.

Offline nana19

• Department of Justice
  • *
Zgadza się ze za pomocą my-DNA możemy wykluczy osobę a nie potwierdzić , jednak tutaj wskazywano ze próbka była zbyt mała i nie można było uzyskać DNA. Nie wyszczególniono jakiego. Nie jestem specjalistka od DNA ale z tego co wiem to do określenia właśnie takich starych a nawet bardzo starych próbek , gdzie mamy do czynienia z niewielka ilością materiały wykorzystuje się właśnie mt- DNA. Nie potrzeba całego włosa , jego cebulki , wystarczy fragment.

Offline Sam

• Inspector
  • *
    • Sprawa Zodiaka
Nie potrzeba.

Moznaby wiec wykluczyc Allena w przypadku Riverside. I sprawdzic, czy mogl byc wlascicielem wlosa spod znaczka.

Pytanie, czy jakikolwiek wynik powyzszych badan moglby byc niepodwazalnym dowodem na to, ze Allen byl Zodiakiem.

Offline nana19

• Department of Justice
  • *
To ja mam pytanie czy mamy pewność ze włos z pod znaczka należał do Zodiaka ...Gdyby w kilku miejscach znalazło się to samo dna można by wnioskować ze może należeć do podejrzanego . Trzeba by porównać próbki z Riverside to co mamy z udokumentowanych zabójstw Zodiaka

Offline Sam

• Inspector
  • *
    • Sprawa Zodiaka
Pewnosci nie mamy. Aczkolwiek prawdopodobnym jest, ze nalezal.

Offline john

• Sergeant
  • *
Nie jestem specjalistka od DNA ale z tego co wiem to do określenia właśnie takich starych a nawet bardzo starych próbek , gdzie mamy do czynienia z niewielka ilością materiały wykorzystuje się właśnie mt- DNA. Nie potrzeba całego włosa , jego cebulki , wystarczy fragment.

Trochę znam się na DNA i masz rację - mtDNA jest "trwalsze" od jądrowego, w związku z czym często wykorzystuje się je do badań genetycznych z np. wykopalisk archeologicznych, czy też kiedy posiadamy bardzo małą ilość próbki. Jednakże tak jak pisałem wcześniej, mtDNA można porównać z innym mtDNA. W Google znalazłem informację, że mtDNA zostało po raz pierwszy uznane jako dowód w 1996r., czyli jeśli kiedykolwiek policja posiadała próbkę DNA Allena, to wydaje mi się, że było to DNA jądrowe (z racji tego, że Allen zmarł w '92, a więc przed precedensem dot. mtDNA). A z DNA jądrowego nie można wyodrębnić DNA mitochondrialnego. Raport, który podałaś dot. zabójstwa Bates pochodzi z 2000 roku, więc układa się to w logiczną całość. Do tego dochodzi to co napisał Sam, że mtDNA pozwala na wykluczenie sprawcy, więc niestety w tym przypadku nie jest to takie proste.

Offline nana19

• Department of Justice
  • *
Tylko ze oni raczej nie badali Allena jako potencjalnego zabójcę CJB. Przynajmniej nie podano tego do informacji. Próbka Allena była porownywana z DNA ze znaczka , z wierzchu nie z pod spodu . Wiec każdy mógł to DNA zostawić . Maja włosa moje pytanie czy to nadal zamalo na badanie mt- DNA ?
« Ostatnia zmiana: 09/10/19, 13:33 wysłana przez nana19 »

Offline john

• Sergeant
  • *
Tylko ze oni raczej nie badali Allena jako potencjalnego zabójcę CJB.

Tak, wiem. Raport, który załączyłaś parę postów wyżej dot. badania DNA Barnetta.

Maja włosa moje pytanie czy to nadal zamalo na badanie mt- DNA ?

Pisałem już o tym, ale podsumuję raz jeszcze:
1. Nawet pomimo tego, że mt-DNA jest bardziej "trwałe" niż DNA jądrowe, to nie jest ono "niezniszczalne". Taki materiał genetyczny musi być w odpowiednim stanie, aby móc go przeanalizować. Wpływ mają na to m.in. czynniki zewnętrzne (środowiskowe), sposób przechowywania próbki itp.
2. Musi być pewność, że włos należy faktycznie do Zodiaka - cytując Sama: "Pewnosci nie mamy. Aczkolwiek prawdopodobnym jest, ze nalezal".
3. Trzeba posiadać próbkę innego mt-DNA do porównania z tym z włosa - istnieje prawdopodobieństwo, że policja nie posiada próbek mt-DNA podejrzanych, a żeby takie uzyskać (choćby pośmiertnie od Allena), to chyba nie jest to taka prosta sprawa.

Oczywiście tego, czy technicy policyjni wyizolowali mt-DNA z tegoż włosa, nie wiemy. Być może mają taką próbkę, tylko nie mają z czym tego porównać. A może nie udało się pozyskać materiału genetycznego z włosa. A może ktoś spieprzył robotę i zgubił włos lub źle zabezpieczył próbke. A może... A może... A może...

Offline max944

• Department of Justice
  • *
John z tego co wiadomo mają i to pełne dna.
W 2018 uzyskano pełen profil DNA i z całą pewnością został już porownany jednak o efektach cisza.
Co do badań DNA tych starszych nieoficjalnie mówi się że DNA z listów pasowało do inspektora. Przywoływane są tu oczywiście źródła zbliżone do służb. Oficjalnej informacji nie ma więc trzeba to traktować w kategorii plotki. Z tego co pamiętam ze strony amerykańskiej o Zodiaku na zapytanie odnoście potwierdzenia wyników badań odpowiedź była że nie potwierdzają i nie zaprzeczają ze względu na prowadzone czynności.