Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Autor Wątek: Zodiak - Podejście zarządzania zasobami ludzkimi  (Przeczytany 574 razy)

Offline max944

• Lieutenant
  • **
Sylwetka Zodiaka według ZZL:

CV ZODIAKA:
imię i nazwisko: Zodiak
prawo jazdy + czynny kierowca
wykształcenie: średnie lub wyższe
doświadczenie zawodowe: prawodpodobnie praca z ludźmi w późniejszym okresie bardziej indywidualna
umiejętności dodatkowe: łamigłówki, obsługa broni, zdolności artystyczne i pisarskie, znajomość podstaw psychologi i matematyki. umiejętności krawieckie. Kreatywność
zainteresowania: broń, morderstwa, czytelnictwo, film, obserwacja zachowań czlowieka

Offline max944

• Lieutenant
  • **
Odp: Zodiak - Podejście zarządzania zasobami ludzkimi
« Odpowiedź #1 dnia: 21/03/16, 07:56 »
Idealny kandytat na stanowisko Zodiaka - wymagania:
- wiek między 23 a 35 lat
- dobra kondycja fizyczna
- znajomość obsługi broni imożliwości jej zastosowania
- podstawowa wiedza matematyczna, chemiczna,
- znajomość sposobu działania policji
- zmysł techniczny
- uzdolnienia artystyczne oraz krawieckie
- cierpliwość
- doskonałe dopasowanie się do zaistniałych sytuacji stresowych
- umiejetnosci dziennikarskie, redagowanie tekstu oraz budowania napięcia - umiejętne budowanie notatki służbowej
- sztuka kamuflażu w dobrym stopniu
- prawo jazdy
- duża wiedzą ogólna
- wysoki poziom inteligencji

Offline max944

• Lieutenant
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: 21/03/16, 09:34 »
Informacje uzupełniające:
- dobra znajomość terenu i topografii miasta
- stosowanie języka angielskiego w formie europejskiej (może oznaczać ze przebywał za granicą )
- możliwe ze używał charakteryzacji
- miał dostęp do różnych środków transportu
- na bieżąco obserwował policję czyli był mieszkańcem lub pochodził z okolicy
- miał pieniądze co oznacza że pracował
- o ile naprawdę udzielił informacji policjantów po zabójstwie taksówkarza to sprawiał wrażenie osoby zagodnej zaufania

Offline Truedetectiv

• Detective
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: 21/03/16, 14:38 »
Skąd te informacje?

Moje umięjętności krawieckie są zerowe i takie są potrzebne w zasadzie by kaptur uszyć ze śliniakiem ;) Nikt nigdy nie pisal , że byl strasznie "trendi" ;) Skąd o szdolnościach plastycznych? po czym? Dobra kondycja? przeciez jezdzilk autem... nie biegal a i świadkowie zeznawali o "brzuszku" itd.
Jak masz mapę miasta czy chrabstwa to nie problem się przemieszczać.Po miastach amerykańskich byle hindus się bez problemu przemieści.Tak tam miasta budowano.... na planie kratownicy:) Stosowanie angielskiego w formie europejskiej.Z tego co wyczytalem to tak zasugerowano po jednym wyrazie.... niekoniecznie byl brytyjczykiem czy tez za granicą.Są dzielnice , gdzie większość to przybysze z....Ja bym powiedzial , że może mieć związki z szkolami czy raczej uniwersytetami i pracowac jako wożny... pan zlota raczka.Znać studentów, uczniów... mieć dostęp do narzędzi a i w takich placówkach są wykladowcy z caleko świata.California ma bardzo dobre szkoly.Stosowal tez slowo "zadzkać" co może świadczyć o niższej klasie spolecznej.Czy mial pieniądze to sprawa dyskusyjna , bo i wzmianki są , że nóż byl wlasnej roboty a i drobne zabral w jednym przypadku ( o takim wiemy) i portfel w drugim.Drobne pewnie potrzebne do wykonywania polączeń i na znaczki.... ale uważam , że pracę mial.
Po czym stwierdzasz o znajomości wiedzy chemicznej? :)
Cierpliwość?
Posiadanie prawa jazdy nie potwierdzone ;)
Sztuka kamuflażu..... hmmm jak dobrze się przyjżysz czy te poprzegladasz zdjęcia osób stamtych lat to sam zobaczysz , że wtedy mlodzi wyglądali na starszych i bardzo dużo osób nosilo okulary w rogowych oprawkach (nie material z rogu a styl) Jesli posiadasz przeciętną urodę to bez problemu swój wygląd zmienisz.Co do wieku to ja uważam , że tak od 30 do 45. :) Ja się nie czepiam... tylko mam wątpliwości ;)

Offline max944

• Lieutenant
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: 21/03/16, 15:20 »
Przeglądnięcia wcześniejsze wpisy na forum i przyjrzyj się tresci listów jak i ich wygląd owi.
Tu nie ma żadnych przypadków i wszystko stanowi jedną wielką całość.
Zwróć  uwagę na z pozoru nieistotne szczegóły i na ich podstawie możesz zbudować powyższy profil. A siedzę w tej branży od kilku lat :)
Jeżeli ktoś szyję strój to musi mieć umiejętności krawieckie bo to nie był zlepek tylko coś co stanowiło całość - to nie był tylko kaptur i nikomu go uszyć nie zlecił
Skąd zapędy artystyczne to popatrz na kartki od zodiaka bo one mają przekaz także wizualny
Zobacz też na ich redagowanie treści .... nawet błędy przebaczenia są celowe...to nie są przypadki
Przeczytaj ich treść...ich nie pisał ktoś kto nie miał szerokiej wiedzy z kilku dziedzin...mało tego niektóre opisy są tak zrobione jak niemal ,,notatka policyjna" są precyzyjne i trafne...
Skąd doskonała obserwacja zwróć uwagę na sprawę zabójstwa taksówkarza i fakty podawane w liście. Są tak opisane ze policji aż było wstyd ze go nie złapali bo przez pewien czas gość musiał być wśród nich (czytaj bardzo blisko)
Skąd wiedzą o broni .... bo ja potrafił opisać i wytłumaczyć jak np. strzelał w ciemności... montaż małej latarki i stosowanie jej w stylu celownika to nie KREATYWNOŚĆ? Facet miał łeb na karku
Skąd miał pieniądze tego nie wiem ale skądś miał bi z czegoś żył a nie zabijał w celach rabunkowych.
Sam dobór ofiar tez jest ciekawy...ale to już na forum bylo dokładnie omawiane
Kondycja fizyczna tez napewno do słabych nie należała co wiadomo choć z opisów świadków....solidnie zbudowany facet nie gruby
Gość znał świetnie teren po którym się poruszał o czym świadczą jego listy...
Używanie zwrotów slownych NIE OZNACZA ze był obcokrajowcem czy jak piszesz z niskiej klasy spolecznej lecz może prowadzić do ważnego spostrzeżenia ze miał kontakt z obcokrajowcami lub podróżował.... albo wynikało to z jego pracy zawodowej.
Kolejna sprawa to łamigłówki (szyfry) nie każdy to umie i jak wiele osób próbowało je rozwiązać bez skutku. Czyli miał o tym pojęcie, ekspertem nie był może ale wiedzy trochę miał.
Kolejna sprawa dlaczego uważam ze pracował ... zobacz częstotliwości zbrodni listów i ich treści.
Ważną kwestią może być też piwnica z jedego listu ... to daje dużo do myślenia. ..

Offline Sam

• Inspector
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 22/03/16, 13:16 »
Potrafil szyc. Artysta to raczej nie byl. Co do kondycji fizycznej, to sadze ze byla ona raczej kiepska... Prawdopodobnie byl silnym czlowiekiem, ale niezbyt wytrzymalym. Niewatpliwie mial spora nadwage.

Truedetectiv - co do miast: prawda. Podobnie z jego obcokrajowstwem (nie wiem czy to slowo istnialo) - watpliwa sprawa. Co do tego "slowka" to pewnie masz na mysli zwiazek wyrazowy: fiddle + fart. Co do slowa "zadzkac" - nie bardzo wiem, co masz na mysli.

Ja bym powiedzial , że może mieć związki z szkolami czy raczej uniwersytetami i pracowac jako wożny
Mogl miec. Uwazam, ze sprawca wywodzic mogl sie z tzw. nizszej klasy sredniej, mowa o domu rodzinnym. Co do jego samego, to nasuwa sie niesatysfakcjonujaca praca, zapewne fizyczna, no i niskie zarobki. Nie narzekal raczej na nadmiar gotowki.

Skąd doskonała obserwacja zwróć uwagę na sprawę zabójstwa taksówkarza i fakty podawane w liście.
Prawda. Mial dobra pamiec, niezla orientacje, zmysl analityczny.

Mial (co najmniej) dobre podstawy chemii i elektroniki (patrz bus bomb letter). Niechlujne rysunki swiadczyc moga o tym, ze byl samoukiem, choc niekoniecznie - mogl to byc rowniez zabieg celowy.

Kryptogramy (te rozkodowane) nie wskazuja na szczegolna wiedze z dziedziny kryptologii.
  • Zbrodnia nie może być doskonalsza od człowieka, który ją popełnił.

Offline max944

• Lieutenant
  • **
« Odpowiedź #6 dnia: 22/03/16, 15:32 »
to co opisałem jako ,,podejście zasobów ludzkich" jest zrobione w oparciu o dostępne informacje - oparlem się głównie na listach.
Niektóre rzeczy w nich zwracają szczególnie uwagę inne mogą być kłamstwem celowym i na to biorę poprawkę.
Co do statusu materialnego oceniał bym ze był niższej średniej ale miał środki do życia i prace. Odnoszę wrażenie ze wcześniej jego praca byla lepsza i było to powodem jego frustracji lub ewentualnie nie mógł się wybić wyżej zawodowo co go męczyło.
Krawiec zawodowy z niego nie był raczej ale trochę o tym pojęcia miał i o ile opisy świadków traktować wiarygodnie korzystał z maszyny do szycia.
Czy był artysta to zdecydowanie nie, ale miał trochę duszy artystycznej co ukazuje w swych listach.
Ogólnie ciekawa postać...myślę że w jego życiu zadziało się coś złego co pchnelo go w stronę zbrodni...
Patrząc na profil psychologiczny zrobiony kiedyś przez sama jak i te oficjalne można typować podejrzanych ale wybór jest trudny...

Offline Truedetectiv

• Detective
  • **
« Odpowiedź #7 dnia: 23/03/16, 21:59 »
Generalnie o slowo "zadzgać" chodzi mnie tyle ,. że nie jest i nie bylo ono wtedy jakieś górnolotne ;) Kto tak sie kurde wyraża? hehe Z drugiej strony auta jakimi się poslugiwal to nie byly szroty i potrafily wtedy kosztowac.Chyba , że kradl bądz "pozyczal".

Dziś schemat bomby z internetu żaden problem zdobyć a keidyś? Książki.Jest masa książek ,  z których takie schematy można zapożyczyć.Wielkiej wiedzy nie trzeba mieć... sam znam tytuly , gdzie należaloby szukac.Zresztą... w tamtych czasach nie bylo blokad na tego typu publikacje i nikt tego nie monitorowal... to się zmienilo po Unaboomberze i Europejskich grupach terrorystycznych.Kiedys to byly normalne publikacje.Kiedyś nie bylo elektronicznej ewidencji wypożyczonych książek w USA... dziś inaczej nie wyporzyczysz. Póki co bomby nie znaleziono i trudno pisac , że cokolwiek umial.Przepisac każdy umie i przerysowac.
Ciekawi mnie z jakich miejsc wysylal listy.Nie znalazlem takiej informacji.Urzędy pocztowe to jurysdykcja federalna tak samo jak każdy sklepik , który znaczki sprzedaje.
W stanach najpierw buduje się ulice a potem budynki.. dlatego ich miasta sa oparte na kratownicy.... ulice glówne i przecznice.Przecznice lączą ulice glówne.Nie trzeba wielkiej orientacji , aby w ich miastach się poruszać.Tam wszystko idzie prostopadle.Niechlujne rysunki wcale o tym nie świadczą.Ja rysowalem portrety pamięciowe a nie skończylem żadnej ASP ;) Jestem samoukiem totalnym:) Skoro podczas pisania się nie staral specjalnie to dlaczego mialby podczas rysowania? Estetyka byla w tym momencie najmniej ważna :) Uważam , że zabieg celowy bądz zwyczajnie nie przywiązywal wagi do estetyki.
Po roku czasu w Marynarce Wojennej nie nauczysz się kryptologii , bo to najpierw musisz szkolę w Annapolis skończyć.Kryptografią to w sztabie... w centrum dowodzenia a on raczej szczury zabijal ;) Gdyby byl poważnym wojskowym to by mial wyuczone nawyki itd.

Offline max944

• Lieutenant
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: 24/03/16, 10:25 »
W dużej części masz rację.  Samochody wskazują na klasę średnią, dostęp do literatury ok ale Zodiak opisywał swe niepowodzenia z budową bomby więc miał trochę wiedzy... wspomniałe tez o piwnicy a to juz duża poszlaka.
Co do estetyki to raczej cel zamierzony - bo całość stanowi wręcz prace artystyczna a z drugiej strony wygląda na zrobiona w pośpiechu.
Co do miejsc wysyłki było już poruszane na forum wiec trzeba tylko poszperać  :)
TAK sobie myślę gdzie wszyscy popełnili błąd ze go nie namierzono ?

Offline Sam

• Inspector
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 26/03/16, 14:13 »
Tylko ze on nie musial pisac w pospiechu. Raczej nie robil tego na kolanie w urzedzie pocztowym :-)

Przelewal pospiesznie mysli na papier? A moze celowo pisal to w taki sposob?

Pytanie-rzeka...

Offline max944

• Lieutenant
  • **
« Odpowiedź #10 dnia: 26/03/16, 19:47 »
Tylko ze on nie musial pisac w pospiechu. Raczej nie robil tego na kolanie w urzedzie pocztowym :-)

Przelewal pospiesznie mysli na papier? A moze celowo pisal to w taki sposob?

Pytanie-rzeka...

Według mnie działanie celowe ... bo ktoś kto robił tyle niemalże artystycznych zabiegów ... na pewno poświęcił sporo czasu na każdy list ...

rzeka... tajemnic ;-)

Offline Sam

• Inspector
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: 08/03/17, 00:37 »
rzeka... tajemnic ;-)

Kawalek dobrego kina.

Offline max944

• Lieutenant
  • **
« Odpowiedź #12 dnia: 08/03/17, 21:04 »
oj tak ...
Policja postarała się by był to komediodramat :-/