Sprawa Zodiaka
unsolved.cba.pl

Atak na Lake Herman Road

Offline Jesper

 • Deputy Inspector
 • *
  • Wiadomości: 84
  • Zobacz profil
Przez ostatnie dni zebrałem nieco ciekawych informacji na temat pierwszego potwierdzonego ataku Zodiaka, czyli zabójstwa młodej pary - Davida Arthura Faraday'a i Betty Lou Jensen.

Odniosłem też wrażenie, że atak ten, być może ze względu na swoją tajemniczość jest nieco bagatelizowany. Mało kto pochyla się nad tą sprawą, tak jak nad innymi potwierdzonymi atakami Zodiaka. Brak przecież świadków, a obie ofiary zginęły. Jednak właśnie z tego powodu postanowiłem dokładnie przyjrzeć się wydarzeniom na Lake Herman Road, w nocy 20 grudnia 1968 roku.

20 grudnia był ostatnim dniem nauki, przed zbliżającą się przerwą świąteczną. Wiemy niemal na pewno, że David Faraday, osoba popularna i lubiana w szkole, od pewnego czasu widywał się z rok młodszą Betty Lou Jensen. Jednak, właśnie w ten piątkowy wieczór pojechali na swoją pierwszą "poważną" randkę, tym razem nie kryjąc się już przed rodzicami Betty. Mieli zamiar udać się na bożonarodzeniowy koncert w Hogan High, jednak zmienili plany i udali się na odludną drogę łączącą Vallejo i Benicie.

Noc z 20 na 21 grudnia 1968 była wyjątkowo zimna, jak na kalifornijskie warunki. Temperatura wynosiła około -5°C.

Wydarzenia poprzedzające atak Zodiaka :

Między godziną 21;30, a 22:00 William Crow wraz ze swoją dziewczyną siedzą w zaparkowanym samochodzie w niewielkiej zatoczce przy wjeździe na polną drogę odchodzącą od Lake Herman Road. W pewnym momencie od strony miasta Benicia nadjeżdża jasny Chevrolet Impala. Kierowca zatrzymuje się i zaczyna powoli podjeżdżać do pary. Zaniepokojony Crow szybko odjeżdża, jednak przez jakiś czas tajemniczy samochód jedzie za nimi, by w pewnym momencie zrezygnować z pościgu i skręcić w boczną drogę. Znalazłem informacje, że kierowcą miał być krótko obcięty mężczyzna w okularach (brzmi znajomo ?).

Niedługo potem w tym samym zaułku parkują Faraday i Jensen...

Około 23:00 Peggy i Homer Your jadą Lake Herman Road na zachód, w kierunku Vallejo. Gdy mijają zakręt widzą dwoje młodych ludzi siedzących w zaparkowanym samochodzie. Pani Your zapamiętała, że dziewczyna opierała głowę na ramieniu chłopaka. Byli to Faraday i Jensen, jeszcze cali i zdrowi.

Kilka minut wcześniej w tej samej okolicy dwóch myśliwych, Frank Gasser i Robert Connelly wraca z polowania i wsiada do swojej czerwonej ciężarówki. Odjeżdżają oni z okolic miejsca zbrodni około 23:10, choć znalazłem też wzmiankę, że mogli oni odjechać nawet o 23:12 (za chwilę okaże się, dlaczego to takie ważne). W każdym razie nic szczególnego nie zauważyli, ani nie usłyszeli.

W między czasie (gdy myśliwi najprawdopodobniej siedzą już w swoim wozie), około godziny 23:05 państwo Your, po załatwieniu pewnej sprawy w pracy Homera wracają tą samą drogą. Ponownie widzą Ramblera Faradaya, ponownie z żywymi nastolatkami w środku.

Teraz kluczowy moment...
O 23:14 miejsce morderstwa mija James Owen, jadący w kierunku Benicii. Widzi on dwa samochody stojące w zaułku... jeden z nich to Rambler, drugi to nieznany sedan. Auto stało kilka metrów od pojazdu młodej pary. Jednak, co dziwne Owen twierdzi, że ani w samochodach, ani w ich otoczeniu nie było nikogo.

Spotkałem się z dwiema sensownymi teoriami na ten temat :
1. James Owen mija miejsce zbrodni jeszcze przed atakiem Zodiaka, ale ze względu na panujące ciemności nie dostrzega nikogo w samochodach...
2. Świadek mija zaułek zaledwie kilkadziesiąt sekund po oddanych strzałach i również ze względu na ciemność nie zauważa ciał nastolatków leżących na ziemi, a Zodiak słysząc nadjeżdżający samochód, chowa się np. w krzakach.
(Tą wersję wyklucza odjazd myśliwych o 23:12, gdyż sprawca nie mógł przeprowadzić całej akcji w 2 minuty...)

Podczas drugiego przesłuchania Owen zeznał, że 30 sekund po minięciu dwóch pojazdów, słyszał coś, co brzmiało jak strzał...

Co do samych morderstw, to jestem niemal pewien, że Zodiak najpierw oddał strzał ostrzegawczy, potem kazał ofiarom wysiąść, a następnie przestrzelił głowę Faraday'a. Jensen zaczęła uciekać, ale kule ją dosięgnęły...

Przy obu wersjach wydarzeń dotyczących przejazdu Jamesa Owena sprawca miał zaledwie kilka minut na zamordowanie pary i oddalenie się z miejsca zbrodni. (odpowiednio 6 lub 4 minuty).

O 23:20 miejsce zbrodni mija Stella Borges i znajduje ciała młodych ludzi, drugiego samochodu już dawno nie ma... Borges pędzi na posterunek policji w mieście Benicia i informuje o zajściu dyżurującego Kapitana Pittę.
Policjant wsiada w radiowóz i o 23:28 jest już na miejscu morderstwa...

Na tym moje dość obszerne opracowanie się kończy. Zapewne nie napisałem wszystkiego, co można by o tym zajściu napisać, ale liczę, że okaże się ono wystarczająco kompletne i dostarczy choć części z Was kilku nieznanych dotąd faktów o tej sprawie.

Zachęcam do komentowania i dyskusji.


Offline Sam

 • Inspector
 • *
  • Wiadomości: 1278
  • Zobacz profil
  • Wojciech Makiwisto - blog
Rzeczywiscie udalo Ci sie zebrac garsc ciekawych informacji, dobra robota.

Pierwsze pytanie o zrodlo informacji pogodowych. Nie wydaja mi sie one prawidlowe.

Co do jasnej Impali. Znajoma Allena z ktora sie spotykal, miala Chevy Nova, o czym pisal w jednym ze swoich listow z Atascadero (zalaczam wspomniany fragment).

Chevrolet Impala 1963


Chevrolet Nova 1963
« Ostatnia zmiana: 29/02/16, 20:03 wysłana przez Sam »
 • Zbrodnia nie może być doskonalsza od człowieka, który ją popełnił.


Offline Jesper

 • Deputy Inspector
 • *
  • Wiadomości: 84
  • Zobacz profil
http://www.zodiacciphers.com/lake-herman-murders.html

W tym artykule jest zamieszczona informacja, że temperatura tej nocy spadała do mniej więcej 22 stopni Fahrenheita, czyli -5 stopni Celsjusza. Wzmiankę znajdziesz pod zdjęciem sierżanta Lesa Lundblada, który prowadził tę sprawę.

Próbowałem na szybko znaleźć jakieś inne źródła, ale najniższa potwierdzona temperatura jaką znalazłem to 31 stopni Fahrenheita zanotowane w SF bodajże w 1990 roku. Myślę, że dowodzi to jednak, że istnieje szansa, aby tak niskie temperatury raz na kilkanaście lat występowały nawet w słonecznej Kalifornii.

A Impala i Nova... faktycznie dość podobne.


Truedetectiv

 • Gość
Podlączę się :)

Witaj Jasper :) Co do wersji , która najbardziej prawdopodobna... wydaje mnie się , że "dwójeczka" ale nie przyzwyczajalbym się tak rygorystycznie do tych ram czasowych co do minuty.Margines blędu mógl być calkiem spory i Zodiak mieć więcej czasu.Wystarczy 5 minut pomylki i juz calkiem inaczej to wygląda ;)

Co do aut... Impala jak i Nova to auta sportowe z tamtych czasów.Najczęściej "dwudrzwiowe" i takie najchetniej byly wybierane.Przeważnie mlodzi ludzie takie kupowali , badz lovelasy.Rodzina wybralaby z dodatkowa parą drzwi... no chyba , że moglo to byc auto drugie w rodzinie.Byly też Cabrio.To byly szybkie wozy jak na tamte czasy i inaczej pojmowano "sportowy".Nie byly najtańsze. Impala z 69 na przyklad latwo pomylić z GTO.

Co do temperatur.... nad zatoką inaczej jest odczuwane niż w glębi kraju.W grudniu taka temperatura w Kaliforni? bez problemu.Kumpel co w krzemowej pracuje a lecial z żoną na Hawaje po krótkim pobycie z nami w polsce... kupowal puchówkę. Zastanawia mnie co innego. Temperatura w minusie... parka w środku i szyby nie zaparowane , że tak dokladnie bylo widoczne ilu w środku i , że glowa na ramieniu?


Offline Jesper

 • Deputy Inspector
 • *
  • Wiadomości: 84
  • Zobacz profil
Jeśli chodzi o te wyliczenia co do minuty, to po prostu tak podawała większość stron, na których szukałem informacji. Z tego co mi wiadomo wzięto pod uwagę błędne działanie niektórych zegarków w samochodach i na rękach świadków. 

Cóż, noc ta była bardzo ciemna (z tego co pamiętam wspominał o tym sam Zodiak w którymś z listów), więc samochód nadjeżdżający z naprzeciwka oświetlał światłami niemal cały ten zaułek. Przy takim padaniu i natężeniu światła wydaje mi się, że bez problemu można było dostrzec co się dzieje w środku.


Truedetectiv

 • Gość
To nie takie proste :) Auta w tamtych czasach wcale nie mialy tak mocnych żarówek jak obecnie.Drugie to z tego co pamiętam gdzies na filmiku z rekonstrukcji i na zdjęciu to auto jadące ta droga musialoby pokonywać większy zakręt a jest tam luk , aby światlami zaświecić do środka a i robi to z boku co w dodatku przy sztucznym świetle...podejrzewam , że zaparowanych szybach ciężko w tak krótkim czasie zobaczyc co i jak.Chyba ze mieli przynajmniej jedna spuszczoną to co najmniej dziwne przy tej temperaturze ;) Ale się nie upieram.... o świetle piszę , bo nie raz takie doświadczenia robiliśmy.:)


Offline Sam

 • Inspector
 • *
  • Wiadomości: 1278
  • Zobacz profil
  • Wojciech Makiwisto - blog
Około 23:00 Peggy i Homer Your jadą Lake Herman Road na zachód, w kierunku Vallejo. Gdy mijają zakręt widzą dwoje młodych ludzi siedzących w zaparkowanym samochodzie. Pani Your zapamiętała, że dziewczyna opierała głowę na ramieniu chłopaka. Byli to Faraday i Jensen, jeszcze cali i zdrowi.

Czy wystepuje tu sprzecznosc z innymi zeznaniami?

"As they were driving west on Lake Herman Road at the turn off to the Benicia Water Pumping Station, she observed a Rambler station wagon parked with front end heading east, there were two Caucasians in the front seat, male and female, when the lights from the car came upon the station wagon, the male sat up in the seat. Mrs Your said it was a cold night and she noticed no frost on the station wagon."


rys. na podst. zezn. Jamesa Owena
« Ostatnia zmiana: 22/03/16, 14:03 wysłana przez Sam »
 • Zbrodnia nie może być doskonalsza od człowieka, który ją popełnił.


Offline Sam

 • Inspector
 • *
  • Wiadomości: 1278
  • Zobacz profil
  • Wojciech Makiwisto - blog
Co do jasnej Impali. Znajoma Allena z ktora sie spotykal, miala Chevy Nova, o czym pisal w jednym ze swoich listow z Atascadero (zalaczam wspomniany fragment).
 • Zbrodnia nie może być doskonalsza od człowieka, który ją popełnił.


Offline Sam

 • Inspector
 • *
  • Wiadomości: 1278
  • Zobacz profil
  • Wojciech Makiwisto - blog
Wywiad z Lundbladem + klatki z miejsca zbrodni z 21. grudnia 1968.

https://youtube.com/watch?v=O2gUnkUrNUI
 • Zbrodnia nie może być doskonalsza od człowieka, który ją popełnił.


Offline Jesper

 • Deputy Inspector
 • *
  • Wiadomości: 84
  • Zobacz profil
Chyba pierwszy raz widzę ten wywiad w całości, zazwyczaj wycinano z niego fragmenty, na których pokazywano miejsce zbrodni.

Ostatnie ujęcia tego materiału mocno zapadają w pamięć. Lake Herman Road i Blue Rock Springs na jednej tablicy, trochę jakby zapowiedź tego co miało się stać za pół roku.


Offline john

 • Deputy Inspector
 • *
  • Wiadomości: 122
  • Zobacz profil
Ostatnie ujęcia tego materiału mocno zapadają w pamięć. Lake Herman Road i Blue Rock Springs na jednej tablicy, trochę jakby zapowiedź tego co miało się stać za pół roku.

Dokładnie. Ciekawe, czy Zodiak oglądał ten materiał i czy ostatnie ujęcie podsunęło mu pewien pomysł...