Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Autor Wątek: Broń używana do zbrodni oraz samochody  (Przeczytany 483 razy)

Offline Omerta

• Patrolman
  • *
Broń używana do zbrodni oraz samochody
« dnia: 21/12/15, 05:05 »
Witam.Sprawa jest bardzo ciekawa kiedys ja pobieżnie analizowałem.Kiedys czyli w czasie gdy oglądałem film w kinie pewnie to był rok 2007 .Ksiazki nie czytałem i mam zamiar.Pragne zwrócić uwagę na nastepujące szczegóły ( jesli ktos to jeszcze czyta ) : bron oraz samochody .Skoro mamy kilka samochodow jakimi posługiwał sie Zodiak : falcona , chevrolety, mustanga .Czy wiadomo cos na temat tegomze ktos sprawdzał np firmę , badz osobę ktora takie wlasnie auta kolejno lub rownocześnie posiadała ? Druga sprawa dotyczy broni użytej przez sprawcę a konkret ie broni palnej : 1) bron kaliber 22 lr świadczy o profesjonalizmie .Pisze to nie jako laik a jako długoletni strzelec sportowy .Ten kaliber jest idealny do popełnienia morderstwa .Bron używająca tego naboju wydaje niewielki odgłos a dodatkowo jest łatwa do wytłumienia domowym sposobem. Amunicja jest celna , nie mamy zjawiska znacznego podrzutu oddano 10 strzałów a zatem prawdopodobnie wystrzelono cały jeden magazynek .Mozliwe ze pistolet Ruger mark 1 - bardzo popularny w owym czasie a nawet do dzis i bardzo celny . Teraz zagadka :JAK TO SIE STAŁO ZE POLICJA NIE USTALIŁA BRONI .nie ustalono nawet czy był to pistolet czy karabin na naboj 22 lr ??!! Mając policki mozna ustalić ich masę ważąc je , rodzaj amunicji , producent ta , prędkość wylotowa pocisku , skok gruntu w lufie , dlugosc lufy .To ze nie ustalono broni z jakiej strzelał Zodiac jest bardzo dziwne ,Teraz kolejna rzecz sławetny pistolet Luger i 9 strzałów !!! Po I W TEJ SPRAWOE SŁOWO luger nie musi oznaczać pistoletu luger jako takiego a jedynie naboj 9x19 luger Nie lubie tego kalibru ale wiem z doswoadcze ia ze strzelcy sportowi ( strzelający was ie nabojem 22 lr z ktorym to nabojem posłużono soe przy pierwszej zbrodni ) używają określenia LUGER najcześciej do nazwania naboju a nie nazwy pistoletu .Luger był pistoletem produkowaniem przez Mausera .Onstawiam raczej ze mówiąc Luger Zodiac miał na myśli naboj.Wiem to z doświadczenia ze inne osoby w strzelectwie ktore poznawałem na zawodach podobnie mówiły Luger określając strzelanie z broninktorej 9x19 a nie z pistoletu Lugera.Tak po prostu określają bron na ten naboj strzelcy .To nie jest ,,slang" z jednego klubu tylko powszechne nazewnictwo .Zatem ten zabójca musiał byc dobrze obeznany z bronią o czym świadczy fakt iz używał 22 lr przy wcześniejszej zbrodni a nie np 25 acp i co wiecej użył naboju 9 x19 ktory pod końiec kat 60 w USA był bardzo mało popularnym nabojem .w hm okresie w USA dominowały dwa naboje rewolwerowe 38 specjal oraz 357 magnum , oraz naboje pistoletowe 45 acp  9 mm browninga oraz 32 acp .Wszystkie naboje pitoletowe były nabojami browninga .Naboj 9 mm luger był wykorzystywany przez kogos kto musiał znać sie na broni !! I to znać soe dobrze ,Powoem prawde ze nie lubie tego naboju robi wielki podrzut , nie ma zdolności obalającej , nie przebija kamizelki i jest głośny ,Tyle ze w tamtych czasach takich statystyk nie było 9 Lugera w USA używali odszczepieńcy .!mczyli strzelcy ktorzy interesowali sie bronią , nie było wtedy inpdiotycznej wg mnie a obecnej teraz mody na ten kaliber .Co wiecej na rynku USA broni na ten naboj było max kilkanascie .Teraz sprawa magazynka i długości lufy owego Lugera : luger miał 3 długości lufy : 102 mm Podstawowa , 152 oraz 203 długie lufy .Do tego były wersje z lufami 89 mm jesli pamietam w ILISCI kilku sztuk .Jasne jest dla mnie ze bron jaka mogl sie posłużyć to jedynie ta z lufa 102 mm.Browning Hp z jakiego strzelał byc moze co szpiegowała policja ma lufę 118 mm .Majac pocisk mozna ustalić jego masę , rodzaj amunicji , producenta amunicji i energię a co za tym idzie dlugosc lufy..Czemu tego nie uczyniono ?! Teraz magazynek - w itpstocie luger ma 2 magazynki : pudełkowy na 8 pocisków i bębnowe pudełkowy na 32 naboje.Jednak ten bębnowy mocno sie zacina .Nie ryzykowałbym znajac sie na broni jego wykorzystanie! Co WOECEJ wazy on ponad kilogram Woec nie sadze by zabójca go wykorzystał a po kolejne jest on mega pękaty i wielki , nie da sie z nim włożyć pistoletu do kieszeni.Zatem pozostaje magazynek na 8 nabojów i..ewentualny 9'w lufie czego nigdy nie polecam zwłaszcza z Lugerem p08 ..ale jest to możliwe.Mozliwe ze ZODIAC MIAŁ TAKA BRON WŁOŻYŁ ,AGAZYNEK PRZELADOWAL I DOŁOŻYŁ 9 naboj do magazynka .Jednak ja zdecydowanie wolałbym browninga HP tak jak mowi policja zwłaszcza ze była to w owym czasie bodajże najpopularniejsza bron kal 9 luger na rynku USA W TAMTYM CZASIE .REASUMUAC TEN CZLOWIEM MUSIAŁ DOBRZE ZNAĆ SIE NA BRONI .uzyl kalibru ktorzy czego wykorzystują profesjonalni zabójcy ( 22 lr ) oraz kalibru mało powszechnego w owym czasie w USA czyli 9 luger.Polizja za to nie zrobiła podstawowej roboty nie ustalając chocby długości lufy broni z jakiej zabijano .

Offline Sam

• Inspector
  • *
Odp: Broń używana do zbrodni oraz samochody
« Odpowiedź #1 dnia: 21/12/15, 14:49 »
Odnosnie samochodow to nie wiemy na pewno tego, jakimi sprawca sie poruszal. Jednak na tej podstawie mozna bylo pewnie nieco zawezic obszar poszukiwan (prawdopodobnie nie jezdzil rozowa furgonetka).

Co do amunicji jaka sprawca sie posluzyl, zgadzam sie z tym co napisales. Musisz posiadac i te wiedze, ze trzeba byc w posiadaniu broni, aby poprzez dopasowanie sladow na łusce do gwintowania lufy moc zidentyfikowac konkretny egzemplarz, ktory uzyty zostal do wystrzelenia danego pocisku. Wez tez pod uwage fakt taki, iz balistyka lat 60-tych nie byla na dzisiejszym poziomie zaawansowania. Na podstawie badania łuski sledczy mogli zawezic obszar mozliwosci do owczesnego minimum i mysle, ze to uczynili.

W Stanach Zjednoczonych Ameryki Polnocnej byly i sa dziesiatki lub setki milionow egzemplarzy niezarejestrowanej broni palnej roznego typu. Ciezko jest nawet oszacowac ich ilosc.

"According to the Police Foundation:
There are 192 million working firearms in private possession.
128 million long guns and 64 million hand guns."

Zdecydowanie lepszym tropem jest amunicja - ta w przypadku legalych zrodel w wiekszosci byla i jest rejestrowana.

i P.S. ktos to jeszcze czyta.
  • Zbrodnia nie może być doskonalsza od człowieka, który ją popełnił.

Offline max944

• Lieutenant
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: 21/12/15, 17:34 »
I tu powraca jak bumerang pytanie kim z zawodu był Zodiak?  Jako doradca zawodowy oceniam, że człowiek był blisko związany ze służbami mundurowymi i obstawiam Policję /nie koniecznie czynny/ lub dziennikarza mającego styczność z policją na codzień.

Offline Jesper

• Detective
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: 21/12/15, 18:58 »
Co do samochodu jakim poruszał się Zodiak, to mamy co najmniej trzy możliwości (wszystkie to tylko hipotezy i dotyczą w szczególności ataku na Blue Rock Springs).

1. Czasami pojawiający się w niektórych opisach Ford Falcon, rocznik 1958 lub 1959. Według mnie niezbyt dobry "kandydat".

2. Chevrolet Corvair, generacja z lat 1959-1969. Co ciekawe Darlene i Michael zostali zaatakowani siedząc w identycznym samochodzie. Mageau twierdził, że pojazd mordercy przypominał auto Darlene, jednak był jaśniejszy.

3. Ford Mustang pierwszej generacji z lat 1964-1970. W filmie Finchera Zodiak porusza się właśnie takim modelem. Uważam, że to dość mało prawdopodobny scenariusz, Mustang i Corvair widocznie się różnią.

http://zodiackiller.fr.yuku.com/topic/5641/What-car-did-The-Zodiac-killer-drive#.Vng3ZE8yPdM
Tutaj jest wątek na anglojęzycznym forum poświęcony temu tematowi, jest kilka ciekawych zdjęć.

Stworzyłem też listę modeli samochodów, którymi poruszały się wszystkie ofiary Zodiaka.
-David Faraday; Rambler Station Wagon z 1961.
-Darlene Ferrin; Chevrolet Corvair, prawdopodobnie z 1966.
-Bryan Hartnell; Volkswagen Karmann Ghia z 1960
-Paul Stine; Ford Galaxie 500 z 1968, własność firmy Yellow Cab Co., numer taksówki 912.

Na broni się nie znam, więc się nie wypowiem.