Ostatnie wiadomości

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 10
21
Forum ogolne / Odp: Profil psychologiczny Zodiaka
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Sam dnia 05/07/18, 11:21 »
Cytuj
17. Korzysta z rodzajnika „the” przy swoim pseudonimie („the Zodiac”), by przydać sobie splendoru, wyjątkowości. Jest tylko jeden Zodiak i żaden inny.
Co ciekawe, glowny podejrzany - Allen - odnosil sie do tego pseudonimu bezprzedimkowo. Na co zwrocil uwage Spinelli - okreslenie to zapadlo mu w pamiec (dwie mozliwosci: albo przygotowal to klamstwo dobrze albo mowil prawde);
http://youtube.com/watch?v=z17Tsjnm5xQ&t=4m51s
http://youtube.com/watch?v=uY_tqjdnDVk&t=29m53s
Cytuj
18. „This is the Zodiac speaking” – mówi o sobie w trzeciej osobie (depersonalizacja).
Tu akurat niedobry przyklad. Bo czyz np. przedstawienie sie typu "Andrzej z tej strony" w rozmowie telefonicznej jest oznaka depersonalizacji?
Cytuj
29. Pokazuje elementy empatii i współczucia wobec dzieci. Swoje pozytywne uczucia wobec nich stara się zaraz odsunąć.
Moim zdaniem nie, raczej ich brak - jak gdyby doznal krzywdy od spolecznosci zwiazanej z wychowaniem dzieci (szkola);
"School children make nice targets, I think I shall wipe out a school bus some morning. Just shoot out the front tire + then pick off the kiddies as they come bouncing out."
Wyrazny w tym zdaniu jest nacisk na dzieci szkolne.
Cytuj
33. Nad jeziorem Berryessa martwi się, że ofiary będą się bronić, więc przedstawia się jako zabójca strażnika.
34. Obawia się mężczyzn i konfrontacji z nimi
Tak i pomimo fizjonomii charakteryzuje go brak pewnosci siebie, stad tez wybor ofiar (osoby praktycznie bezbronne) i modus operandi (atak z zaskoczenia).
Cytuj
45. Pisze, że użył elektrycznego celownika, by rozpocząć „zbieranie niewolników”. W Riverside użyto noża, a zatem Zodiak nie zalicza tego zabójstwa do „zbierania niewolników”. Nie zabił Cheri Jo Bates.
Tutaj kolejny moim zdaniem nietrafny wniosek; nie sadze by sprawca wierzyl w to, o czym pisze. To figura skonstruowana na potrzeby roli i chwili (innymi slowy bez znaczenia tutaj dla wiekszej perspektywy).
Cytuj
46. List do Melvina Belliego wysyła w rocznicę ataku na Lake Herman Road. Tej zbrodni przypisuje więc szczególne znaczenie.
To prawda. Pytanie dlaczego; czy ze wzgledu na czas (bliskosc waznej dla niego daty), miejsce (zbrodnia najblizej domu i stad byc moze nawet podswiadoma wieksza waga tego wydarzenia?);

Co do reszty punktow, bez komentarza - raczej pelna zgoda. Ogolnie kolejny Twoj dobry tekst.
22
Pozostale szyfry / Odp: Moje odkrycie: czym kierował się Zodiak, wybierając symbole astron. w szyfrach?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Sam dnia 05/07/18, 10:37 »
Mialem na mysli uzycie kilku roznych symboli, a nie tylko jednego. Wlasnego prawdopodobnie nie uzylby w tak nieszczegolny sposob. Z dwoch powodow:
- byl mu zbyt drogi
- ograniczylby znacznie ewentualny krag podejrzanych
Tym tokiem rozumowania.

(...) Zodiak stosunkowo często korzysta w szyfrogramach ze znaku Barana♈
Byc moze odczuwal szczegolny zwiazek emocjonalny z tym znakiem (zodiak kogos bliskiego; matki?)
23
Forum ogolne / Zodiak wg Van Nuysa
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Golzago dnia 04/07/18, 18:06 »
Dodam jeszcze do tego wątku notatki, które zrobiłem na podstawie wypowiedzi doktora Van Nuysa (16 starych filmików dostępnych na YouTubie). David Van Nuys, Ph.D., to emerytowany profesor Northern California University, psycholog kliniczny. Otrzymał do analizy treść listów Zodiaka bez komentarza i wiedzy, od kogo pochodzą. Przyglądał się również wypowiedziom mordercy znad jeziora Berryessa, incydentowi z Kathleen Jones, Riverside, kryptogramom. Nie stworzył profilu psychologicznego. Przedstawiam jedynie uporządkowane fakty wynotowane z jego luźnych komentarzy.

Zodiak – podstawowe informacje

1. Może pochodzić z południa USA lub być osobą starszej daty (korzysta ze słowa „negro” zamiast „black”). Z drugiej strony niewykluczone, że tylko ostentacyjnie coś demonstruje.
2. Błędy w listach mogą być rezultatem dysleksji (Van Nuys raczej przychyla się ku temu stwierdzeniu niż ku teorii o celowych błędach – Golzago).
3. Ma stałe miejsce zamieszkania (boi się schwytania, więc opisuje bombę, zamiast wysyłać zdjęcia). Nie jest to tzw. drifter – osoba włócząca się z miejsca na miejsce.
4. Nie ma żony ani dzieci.

Wczesny okres życia

5. Mógł wychowywać się w katolickiej rodzinie (często korzysta z „shall”, co wskazuje na brytyjską angielszczyznę lub na język biblijny). Obecnie też może być katolikiem („Christmas” zapisuje jako „Christ Mass” – dosł. Msza Chrystusa).
6. Deprywacja potrzeb we wczesnym dzieciństwie.
7. Miał trudne relacje z ojcem, bał się go, co znajduje odzwierciedlenie w negatywnym stosunku do autorytetów, np. policji.
8. Wychowywał się w domu z piwnicą? Odniesienie do słynnej ‘piwnicy, w której czeka bomba’ może być dosłowne, ale też przenośne.
9. Jeżeli miał faktycznie dysleksję, w szkole był wyśmiewany. Czuł się sfrustrowany, że nie może pokazać swoich możliwości.

Cechy psychologiczne

10. Pierwszy list zaczyna od „This is the murderer” – określa się jako morderca. Nie korzysta z eufemizmów ani nawet słowa „zabiłem”. Pokazuje tym samym swoją bezwzględność i władzę. Jest to też forma samooskarżenia.
11. Manipuluje ludźmi.
12. Zazdrości zakochanym parom.
13. Zorientowany na szczegóły, adept techniki (bardzo starannie kreśli szyfrogramy).
14. Zabójca zorganizowany (organized killer).
15. Psychopatyczny, w zasadzie nie ma wyrzutów sumienia, z wyjątkiem listu do Melvina Belliego, gdzie pojawiają się ślady żalu.
16. Przekonany o własnej wielkości.
17. Korzysta z rodzajnika „the” przy swoim pseudonimie („the Zodiac”), by przydać sobie splendoru, wyjątkowości. Jest tylko jeden Zodiak i żaden inny.
18. „This is the Zodiac speaking” – mówi o sobie w trzeciej osobie (depersonalizacja).
19. Wybór pseudonimu wskazuje na poczucie kontroli nad innymi, tak jak gwiazdy wpływają na życie ludzie. Szczególnie ta kontrola dotyczy życia i śmierci.
20. Korzysta z wulgaryzmu „bullshit”. Emocjonalnie to nastolatek. Osoba, z którą trudno się żyje i rozmawia. W dyskusji pokazuje swoją wyższość nad rozmówcą.
21. Cierpliwy, kreatywny (wymyśla własny odpowiednik celownika laserowego).
22. Desperacko pragnie rozgłosu.
23. Nie prezentuje objawów psychotycznych (brak urojeń, ma dobry kontakt z rzeczywistością).
24. Czuje się kierowany zewnętrzną, obcą siłą, która pcha go do działania (w sensie jakiegoś przymusu, kompulsji, nie psychozy – patrz: poprzedni punkt – Golzago).
25. Podświadomie chce być schwytany, nie zabijać więcej (daje porady policji, jak działać skuteczniej).
26. Jest samotny, odcięty od ludzi i szaleńczo szuka kontaktu z innymi (pisze listy, szuka „niewolników do raju”), by zaspokoili jego potrzeby.
27. Kiedy chce, potrafi wejść w interakcje społeczne; jest do pewnego stopnia ujmujący, ale nie utrzyma długo trwałej relacji.
28. Istnieje w nim konflikt: wewnętrzne dziecko toczy walkę z instynktem zabójcy. Zodiak postrzega ten instynkt jako obcy w jego strukturze osobowości.
29. Pokazuje elementy empatii i współczucia wobec dzieci. Swoje pozytywne uczucia wobec nich stara się zaraz odsunąć.
30. Ma mnogą osobowość? (Split personality; Van Nuys swój wniosek opiera na założeniu, że Zodiak rzeczywiście uprowadził Kathleen Jones – Golzago).

Zodiak a jego zbrodnie

31. Opisuje ofiary jako „nastolatki” – uważa się za starszego od nich.
32. Prezentuje zbrodnie bez emocji, jakby mówił o liście z zakupami.
33. Nad jeziorem Berryessa martwi się, że ofiary będą się bronić, więc przedstawia się jako zabójca strażnika.
34. Obawia się mężczyzn i konfrontacji z nimi (ciekawostka: zawsze najpierw atakuje mężczyznę! Faradaya przy Lake Herman Road, Mageau przy Blue Rock Springs, Hartnella nad jeziorem – Golzago).
35. Może odczuwać seksualną gratyfikację, zadając śmierć kobietom.

Życie zawodowe

36. Ma konwencjonalną pracę: od poniedziałku do piątku, w dzień.
37. Ma wystarczające źródło utrzymania.
38. Jest dość sprawny, by wykonywać pracę fizyczną.
39. Przykłady zawodów: myśliwy, niebieski kołnierzyk (blue collar) – pracownik produkcyjny lub administracyjny niższego szczebla, monter telefonii, serwisant telewizji, operator urządzeń i maszyn, dozorca, stróż, ochroniarz.

Zainteresowania i umiejętności

40. Czyta gazety, zwłaszcza dział z korespondencją czytelników (zaczyna listy od „Dear Editor”).
41. Lubi przebywać na świeżym powietrzu.
42. Mógł być w wojsku lub chciał w nim być. Członek organizacji paramilitarnej? (Na określenie amunicji korzysta ze słowa „ammo”).
43. Może mieć pewną znajomość języka francuskiego (chodzi o skróty miesięcy typu „des” w jednym z listów – Golzago)
44. Ma podstawowe rozumienie elektroniki.

Zodiak a sprawa Riverside

45. Pisze, że użył elektrycznego celownika, by rozpocząć „zbieranie niewolników”. W Riverside użyto noża, a zatem Zodiak nie zalicza tego zabójstwa do „zbierania niewolników”. Nie zabił Cheri Jo Bates.
46. List do Melvina Belliego wysyła w rocznicę ataku na Lake Herman Road. Tej zbrodni przypisuje więc szczególne znaczenie.
24
Niestety nie widzę związku logicznego pomiędzy datą nadania listu, pisaniem o początku jesieni a symbolem astrologicznym, pod którym miał się urodzić autor wypowiedzi.

Bardziej zastanawia mnie co innego. Zodiak stosunkowo często korzysta w szyfrogramach ze znaku Barana♈. Zwykle jest odwrócony, a ponadto występuje w różnych wariantach: z kreską, z kropką... W formie takiej, jak w listach powyżej (odwrócony symbol, bez dodatków), znak ten występuje dwukrotnie: raz w "My name is…" i raz w "Button letter". Co oznacza? Skąd się tu wziął? Nie mam pojęcia.

Jeżeli natomiast naprawdę chciałbym szukać związku pomiędzy tożsamością Zodiaka a symbolami, zastanowiłbym się nad . W '408' występuje 4 razy, w '340' pojawia się 9 razy. Znaczenie w '408' to litera D. Czemu najważniejszy symbol jest tak rzadki (odpowiednio 0,98% i 2,65%)? Jakie znaczenie dla Zodiaka ma litera D? Itp.
25
Pozostale szyfry / Odp: Moje odkrycie: czym kierował się Zodiak, wybierając symbole astron. w szyfrach?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Sam dnia 25/06/18, 14:28 »
A czy to, ze uzyl dwoch roznych symboli, nie kusi Cie aby sformuowac taki wniosek, ze zaden z nich nie byl jego znakiem?
26
Forum ogolne / Artykuł w Vallejo Times Herald, który pewnie czytał Zodiak
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Golzago dnia 15/06/18, 14:54 »
Na stronie https://www.zodiacciphers.com/zodiac-news/lake-herman-road-newspaper-articles znalazłem wiele ciekawych artykułów z gazet na temat podwójnego zabójstwa przy Lake Herman Road. Moją uwagę przykuł artykuł z Vallejo Times Herald, datowany na 23 grudnia 1968. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że czytając go, czytam dokładnie to samo, co przed laty śledził Zodiak.

Artykuł nosi nazwę "HUNT MANIAC IN MURDERS OF TEENAGERS" ("Polowanie na szaleńca po morderstwie nastolatków"). Jego fragment wygląda dokładnie tak:

Cytuj
Lunblad said Sunday night he was satisfied concerning a number of earlier questions in the case. For example;
1-The station wagon Faraday was driving was parked off the roadway for sometime before the slayings occurred.
2-Both victims were alive shortly before 11 pm, according to witnesses statements. The bodies were found outside the car at 11.24 pm by a rancher's wife.
3-The Faraday youth was killed first, and the Jensen girl was gunned down when she attempted to dash to safety.
Lunblad explained the killer needed no artificial lighting in shooting the girl, since she was running on a plateau and her body was silhouetted against the sky. The boy's body was found just outside the right front door of the station wagon, while the lifeless form of the girl was discovered 28 feet to the rear of the vehicle.

Co w amatorskim tłumaczeniu brzmi mniej więcej tak:

Cytuj
Lunblad powiedział w niedzielę wieczorem, że jest zadowolony z odpowiedzi na wiele wcześniejszych pytań w tej sprawie. Na przykład:
1-Kombi Faradaya, które prowadził, było zaparkowane przy jezdni jakiś czas przed zabójstwami.
2-Obie ofiary żyły na krótko przed 23.00, zgodnie z zeznaniami świadków. Ciała znalazła na zewnątrz auta o 23.24 żona ranczera.
3-Faraday został zabity pierwszy, a Jensen została zastrzelona, gdy próbowała uciec w bezpieczne miejsce.
Lunblad wyjaśnił, że zabójca nie potrzebował sztucznego źródła światła w czasie strzelania do dziewczyny, ponieważ biegła ona na wzniesieniu, a jej sylwetka widoczna była na tle nieba. Ciało chłopca znaleziono tuż za prawymi drzwiami samochodu, a martwą dziewczynę znaleziono 28 stóp od tyłu pojazdu.

Czy ten fragment czegoś nie przypomina?
Tak, listy z 31 lipca 1969. Pierwsza oficjalna korespondencja od zabójcy, wysłana do trzech gazet wraz z kolejnymi częściami szyfrogramu.Podobieństwa:
  • Lista z "faktami, które zna tylko Zodiak i policja" przypomina jak żyw listę z artykułu: w obu przypadkach kolejne punkty są numerowane, a Zodiak z jakiegoś powodu zmienia pisanie w pierwszej osobie na trzecią osobę albo wręcz korzysta z równoważników zdania.
  • Zodiak uzupełnia informacje o te, których nie było w tym artykule: kiedy w gazecie mowa jest o Jensen leżącej 28 stóp od auta - Zodiak pisze, w jakiej pozycji leżała. W gazecie mowa jest o tym, że Jensen postrzelono 5 razy - Zodiak pisze, ile razy strzelił łącznie.
  • Zaraz po tej liście w artykule następuje komentarz Lundblada na temat oświetlenia, który Zodiak określi później jako "g*** prawda". W korespondencji z sierpnia 1969 r. stwierdzi, że korzystał z małej latarki. (Wkurzył go ten artykuł!)
  • Na dokładkę: z trzech listów wysłanych do różnych gazet ten skierowany do Vallejo Times Herald zawiera pierwszą część szyfru.
27
Tylko jeden wniosek: Zodiak miał jakieś pojęcie na temat astronomii lub astrologii, przy czym ta wiedza mogła płynąć z książki i nie musi być rozległa (tak jak w moim przypadku). We wnioskach nie należy iść zbyt daleko.

Jest na YouTubie kilka starych filmików, gdzie dr Van Nuys, psycholog, komentuje listy Zodiaka i twierdzi w którymś z nich, że na przełomie lat 60. i 70. temat astrologii był bardzo popularny w USA. Wiele osób się tym interesowało, Zodiak pewnie też o tym słyszał, ale nie sposób powiedzieć, czy to coś więcej niż amatorska fascynacja.
28
Pozostale szyfry / Odp: Moje odkrycie: czym kierował się Zodiak, wybierając symbole astron. w szyfrach?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Sam dnia 07/06/18, 12:21 »
A zapytam: jakie wnioski z tego odkrycia plynac moga, Golzago?
29
Pozostale szyfry / Odp: Moje odkrycie: czym kierował się Zodiak, wybierając symbole astron. w szyfrach?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Sam dnia 03/06/18, 15:09 »
Bardzo dobrze.

To znow potwierdza, ze nie bez przyczyny nadal sobie swoj przydomek. Choc moglo byc i tak, ze otrzymal zegarek i dopiero wowczas zainteresowal sie astrologia. Czy to ze szczerej ciekawosci, czy tez po to tylko by sie uwiarygodnic.
30
To samo innymi słowami:
kiedy Zodiak chce wysłać list w dniu, w którym Słońce wchodzi w znak Byka, używa w szyfrogramie symbolu Byka;
kiedy Zodiak pisze o dniu, gdy Słońce wchodzi w znak Wagi (początek jesieni), używa w szyfrogramie symbolu Wagi.

Żadne epokowe odkrycie, ale zawsze to jakaś cegiełka.
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 10