Ostatnie wiadomości

Strony: 1 [2] 3 4 ... 10
11
Pozostale szyfry / Odp: Moje odkrycie: czym kierował się Zodiak, wybierając symbole astron. w szyfrach?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Sam dnia 25/06/18, 14:28 »
A czy to, ze uzyl dwoch roznych symboli, nie kusi Cie aby sformuowac taki wniosek, ze zaden z nich nie byl jego znakiem?
12
Forum ogolne / Artykuł w Vallejo Times Herald, który pewnie czytał Zodiak
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Golzago dnia 15/06/18, 14:54 »
Na stronie https://www.zodiacciphers.com/zodiac-news/lake-herman-road-newspaper-articles znalazłem wiele ciekawych artykułów z gazet na temat podwójnego zabójstwa przy Lake Herman Road. Moją uwagę przykuł artykuł z Vallejo Times Herald, datowany na 23 grudnia 1968. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że czytając go, czytam dokładnie to samo, co przed laty śledził Zodiak.

Artykuł nosi nazwę "HUNT MANIAC IN MURDERS OF TEENAGERS" ("Polowanie na szaleńca po morderstwie nastolatków"). Jego fragment wygląda dokładnie tak:

Cytuj
Lunblad said Sunday night he was satisfied concerning a number of earlier questions in the case. For example;
1-The station wagon Faraday was driving was parked off the roadway for sometime before the slayings occurred.
2-Both victims were alive shortly before 11 pm, according to witnesses statements. The bodies were found outside the car at 11.24 pm by a rancher's wife.
3-The Faraday youth was killed first, and the Jensen girl was gunned down when she attempted to dash to safety.
Lunblad explained the killer needed no artificial lighting in shooting the girl, since she was running on a plateau and her body was silhouetted against the sky. The boy's body was found just outside the right front door of the station wagon, while the lifeless form of the girl was discovered 28 feet to the rear of the vehicle.

Co w amatorskim tłumaczeniu brzmi mniej więcej tak:

Cytuj
Lunblad powiedział w niedzielę wieczorem, że jest zadowolony z odpowiedzi na wiele wcześniejszych pytań w tej sprawie. Na przykład:
1-Kombi Faradaya, które prowadził, było zaparkowane przy jezdni jakiś czas przed zabójstwami.
2-Obie ofiary żyły na krótko przed 23.00, zgodnie z zeznaniami świadków. Ciała znalazła na zewnątrz auta o 23.24 żona ranczera.
3-Faraday został zabity pierwszy, a Jensen została zastrzelona, gdy próbowała uciec w bezpieczne miejsce.
Lunblad wyjaśnił, że zabójca nie potrzebował sztucznego źródła światła w czasie strzelania do dziewczyny, ponieważ biegła ona na wzniesieniu, a jej sylwetka widoczna była na tle nieba. Ciało chłopca znaleziono tuż za prawymi drzwiami samochodu, a martwą dziewczynę znaleziono 28 stóp od tyłu pojazdu.

Czy ten fragment czegoś nie przypomina?
Tak, listy z 31 lipca 1969. Pierwsza oficjalna korespondencja od zabójcy, wysłana do trzech gazet wraz z kolejnymi częściami szyfrogramu.Podobieństwa:
  • Lista z "faktami, które zna tylko Zodiak i policja" przypomina jak żyw listę z artykułu: w obu przypadkach kolejne punkty są numerowane, a Zodiak z jakiegoś powodu zmienia pisanie w pierwszej osobie na trzecią osobę albo wręcz korzysta z równoważników zdania.
  • Zodiak uzupełnia informacje o te, których nie było w tym artykule: kiedy w gazecie mowa jest o Jensen leżącej 28 stóp od auta - Zodiak pisze, w jakiej pozycji leżała. W gazecie mowa jest o tym, że Jensen postrzelono 5 razy - Zodiak pisze, ile razy strzelił łącznie.
  • Zaraz po tej liście w artykule następuje komentarz Lundblada na temat oświetlenia, który Zodiak określi później jako "g*** prawda". W korespondencji z sierpnia 1969 r. stwierdzi, że korzystał z małej latarki. (Wkurzył go ten artykuł!)
  • Na dokładkę: z trzech listów wysłanych do różnych gazet ten skierowany do Vallejo Times Herald zawiera pierwszą część szyfru.
13
Tylko jeden wniosek: Zodiak miał jakieś pojęcie na temat astronomii lub astrologii, przy czym ta wiedza mogła płynąć z książki i nie musi być rozległa (tak jak w moim przypadku). We wnioskach nie należy iść zbyt daleko.

Jest na YouTubie kilka starych filmików, gdzie dr Van Nuys, psycholog, komentuje listy Zodiaka i twierdzi w którymś z nich, że na przełomie lat 60. i 70. temat astrologii był bardzo popularny w USA. Wiele osób się tym interesowało, Zodiak pewnie też o tym słyszał, ale nie sposób powiedzieć, czy to coś więcej niż amatorska fascynacja.
14
Pozostale szyfry / Odp: Moje odkrycie: czym kierował się Zodiak, wybierając symbole astron. w szyfrach?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Sam dnia 07/06/18, 12:21 »
A zapytam: jakie wnioski z tego odkrycia plynac moga, Golzago?
15
Pozostale szyfry / Odp: Moje odkrycie: czym kierował się Zodiak, wybierając symbole astron. w szyfrach?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Sam dnia 03/06/18, 15:09 »
Bardzo dobrze.

To znow potwierdza, ze nie bez przyczyny nadal sobie swoj przydomek. Choc moglo byc i tak, ze otrzymal zegarek i dopiero wowczas zainteresowal sie astrologia. Czy to ze szczerej ciekawosci, czy tez po to tylko by sie uwiarygodnic.
16
To samo innymi słowami:
kiedy Zodiak chce wysłać list w dniu, w którym Słońce wchodzi w znak Byka, używa w szyfrogramie symbolu Byka;
kiedy Zodiak pisze o dniu, gdy Słońce wchodzi w znak Wagi (początek jesieni), używa w szyfrogramie symbolu Wagi.

Żadne epokowe odkrycie, ale zawsze to jakaś cegiełka.
17
Pozostale szyfry / Moje odkrycie: czym kierował się Zodiak, wybierając symbole astron. w szyfrach?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Golzago dnia 02/06/18, 19:54 »
Na chwilę chciałbym skupić się nad słynnym znakiem przypominającym ósemkę w kółku z listu „My name is...”.Zasadniczo wyróżnia się dwie konkurujące ze sobą teorie dotyczące pochodzenia tego symbolu:
  • jest to liczba osiem w kółku;
  • jest to astronomiczny znak Byka w kółku.

Przychylam się do drugiego wyjaśnienia, co uzasadniam poniżej.

Zodiak nigdy wcześniej nie użył w szyfrogramie takiego symbolu. W tej krótkiej, 13-znakowej sekwencji korzysta z niego aż trzykrotnie (23,08%). Ma on zatem jakieś szczególne znaczenie. List, w którym pojawiają się te symbole, został nadany przez Zodiaka 20 kwietnia 1970 r. Tak się składa, że 20 kwietnia to dzień, w którym Słońce wchodzi w znak Byka.Ktoś powie: przypadek, zbieżność dat. Też tak początkowo zakładałem, ale idąc dalej tym tropem, odnalazłem podobną zależność w innej korespondencji!

W liście „Button Letter” (ten, w którym Zodiak denerwuje się, że ludzie nie noszą jego znaczków) zabójca umieszcza szyfrogram oraz mapę. W szyfrogramie używa po raz pierwszy nowego symbolu: greckiej omegi. Jako symbol astronomiczny omega z kreską poniżej jest znakiem (punktem) Wagi (patrz: poprzednia ilustracja).Interesujące jest zdanie bezpośrednio poprzedzające szyfrogram:
„Macie [czas] do następnej jesieni, żeby ją wykopać [bombę]”.

Zacytuję w tym miejscu Wikipedię:
„Na półkuli północnej równonoc jesienna następuje w okolicach 22/23 września (równonoc wrześniowa), kiedy Słońce przechodzi przez punkt Wagi” (artykuł).

Punkt Wagi, czyli znak omegi!

Podsumowując mój wywód: Zodiak, wybierając symbole astronomiczne do swoich szyfrów, kierował się m.in. datami nadania listów oraz wydarzeniami, o których pisał w treści listu.
18
Kawiarenka / Zdemaskuj Zodiaka
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Sam dnia 24/05/18, 15:25 »
Mam dla Was cos na pobudzenie wyobrazni i rozruszanie troche szarych komorek. Zadanie jest nastepujace.

Mozesz na jeden dzien przeniesc sie do czasow aktywnosci Zodiaka, jako zwykly obywatel John Doe. W jaki sposob wykorzystalbys te mozliwosc do ujecia/zdemaskowania Zodiaka?

Licza sie czas, miejsce i okolicznosci. Musisz miec pewnosc ze to on i nie mozesz przy tym zostac zabity ;-)
Poza tym pelna dowolnosc.

Ciekaw jestem Waszych odpowiedzi.
19
Kawiarenka / Odp: Golden State Killer
« Ostatnia wiadomość wysłana przez benefis dnia 12/05/18, 14:29 »
Słyszałem o tej sprawie w telewizji. Tu się udało bo podejrzany żyje, a większość podejrzanych w sprawie Zodiaka już nie, dlatego będzie ciężej rozwiązać.
20
Kawiarenka / Golden State Killer
« Ostatnia wiadomość wysłana przez john dnia 08/05/18, 10:58 »
24 kwietnia br. policja z Sacramento aresztowała 72-letniego Josepha Jamesa DeAngelo. Emerytowanego policjanta, który został oskarżony póki co o 8 morderstw przypisywanych mordercy o pseudonimie Golden State Killer, który ma na swoim koncie także liczne gwałty i włamania. Uważa się, że okres jego działalności przypada na lata 1974-1986, a więc istnieje szansa, że policja złapała w końcu mordercę, którego szukali od 40 lat. Piszę o tym dlatego, że daje to nadzieję, że może i w sprawie Zodiaka cały czas uda się coś ustalić, nawet po 50 latach.

Wszelkie materiały można łatwo znaleźć w Internecie.
Strony: 1 [2] 3 4 ... 10