Sprawa Zodiaka
unsolved.cba.pl

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Jesper

Strony: 1 ... 3 4 5
61
Forum ogólne / Odp: Kto zabijał?
« dnia: 29/01/16, 18:40 »
Jeśli ktoś miałby faktycznie chcieć wrobić Allena w morderstwa to musiałby go choć trochę znać, a to rodzi nam kolejny tajemniczy wątek.

Osobiście nie sądzę, że Allen był Zodiakiem. Oczywiście tego nie wykluczam, ale uważam, że mamy lepszych podejrzanych. Jedynymi "dowodami" na jego winę są opowieści Cheney'a i Spinelliego, które nie sposób potwierdzić. Zdaje się jakby te wszystkie przesłanki o jego winie, których było jednak sporo, zostały wyłapane i dodane później. Allen, jako rzekomy Zodiak został "rozdmuchany" przez książkę RG i film Finchera.
Cytuj
W lipcu 1992 Mageau identyfikuje Allena
Z tego co pamiętam wskazał najpierw na Arthura, potem na inne zdjęcie, ale jak zwykle pewności nie ma.

Z resztą sam fakt tego ciągłego wskazywania na "Zodiaków" jest trochę irytujący. Mageau wskazuje na Allena po ponad 20 latach, podobnie Kathleen Johns na Kane'a, a Nancy Slover po 40 latach mówi, że głos Gaikowskiego jest najbliższy głosowi Zodiaka.

Czasami nie chce mi się wierzyć, że prawda jest tylko jedna...

62
Podejrzani / Odp: Glowni podejrzani
« dnia: 22/12/15, 23:09 »
Zgoda, ale jak dla mnie ogólny rysopis jest dość spójny. Nie sądzę, aby Zodiak jakoś szczególnie wysilał się, żeby zmienić/zamaskować swój wygląd. Wszelkie rozbieżności wynikają z odstępów czasowych między morderstwami, a także z faktu, że Zodiak zawsze widziany był wieczorem, przez krótką chwilę itd.
Mike Mageau widział głównie posturę sprawcy, raczej nie przyglądał się jego twarzy. Z resztą był cały podziurawiony kulami, cud, że przeżył.
Nad Lake Berryessa był widziany z daleka, jednak na podstawie zeznań świadków (nie tylko ofiar) można nieśmiało stwierdzić, że podczas tego ataku Zodiak miał nieco dłuższe włosy (na portretach są zaczesane na bok).

63
Co do samochodu jakim poruszał się Zodiak, to mamy co najmniej trzy możliwości (wszystkie to tylko hipotezy i dotyczą w szczególności ataku na Blue Rock Springs).

1. Czasami pojawiający się w niektórych opisach Ford Falcon, rocznik 1958 lub 1959. Według mnie niezbyt dobry "kandydat".

2. Chevrolet Corvair, generacja z lat 1959-1969. Co ciekawe Darlene i Michael zostali zaatakowani siedząc w identycznym samochodzie. Mageau twierdził, że pojazd mordercy przypominał auto Darlene, jednak był jaśniejszy.

3. Ford Mustang pierwszej generacji z lat 1964-1970. W filmie Finchera Zodiak porusza się właśnie takim modelem. Uważam, że to dość mało prawdopodobny scenariusz, Mustang i Corvair widocznie się różnią.

http://zodiackiller.fr.yuku.com/topic/5641/What-car-did-The-Zodiac-killer-drive#.Vng3ZE8yPdM
Tutaj jest wątek na anglojęzycznym forum poświęcony temu tematowi, jest kilka ciekawych zdjęć.

Stworzyłem też listę modeli samochodów, którymi poruszały się wszystkie ofiary Zodiaka.
-David Faraday; Rambler Station Wagon z 1961.
-Darlene Ferrin; Chevrolet Corvair, prawdopodobnie z 1966.
-Bryan Hartnell; Volkswagen Karmann Ghia z 1960
-Paul Stine; Ford Galaxie 500 z 1968, własność firmy Yellow Cab Co., numer taksówki 912.

Na broni się nie znam, więc się nie wypowiem.

64
Forum ogólne / Odp: Zabojstwo Paula Stine
« dnia: 22/10/15, 20:57 »
Mimo wszystko, faktem jest, że miał sporo szczęścia. Kilkakrotnie był bliski aresztowania, albo przynajmniej zdradzenia tożsamości, a jednak nigdy nie został ujęty.

Oczywiście fajnie byłoby, gdyby kiedyś cała sprawa się wyjaśniła i świat poznałby nazwisko Zodiaka, aczkolwiek ja biorę też pod uwagę, że może się tak nie zdarzyć i tajemniczy Zodiak na zawsze pozostanie tylko, (a może aż) Zodiakiem.

65
Podejrzani / Odp: Rick Marshall
« dnia: 22/10/15, 20:40 »
W przeciwieństwie do innych "mocnych" podejrzanych (mam na myśli głównie Allena i Kane'a) Rick Marshall sprawia wrażenie osoby, że tak powiem, normalnej. Brak konfliktów z prawem (przynajmniej nie znalazłem), opanowany i zrównoważony psychicznie. W tym wywiadzie wykazywał wręcz zainteresowanie prawdziwą tożsamością mordercy.

Ogólnie jestem pewien, że to nie Zodiak, ale jeśli ktoś z Was ma jakieś potwierdzone informacje o jakichś jego "pasjach", z chęcią je zobaczę.

66
Forum ogólne / Odp: Zabojstwo Paula Stine
« dnia: 21/10/15, 22:26 »
Co do tego gdzie siedział Zodiak, to jakoś zawsze bardziej pasowało mi, że cały kurs spędził na tylnym siedzeniu, za Paulem.  Oczywiście, nie ma na to dowodów, a sprawca był widziany tylko na przednich fotelach, ale nie sądzę też, aby Stine i Zodiak się znali. Taksówka została zatrzymana na ulicy i to raczej niefortunny przypadek, że kierowcą był Paul Stine. Myślę, że Zodiak chciał tym atakiem w SF wzbudzić postrach w całej Kalifornii, w dodatku ta groźba z autobusem...
Jeszcze jedna nie wyjaśniona kwestia. Mianowicie okulary ofiary, których rzekomo nie znaleziono. Przeczytałem na którymś z forów o Zodiaku, że Dave Toschi kilka lat temu stwierdził, że okulary jednak były na miejscu zbrodni, ale nie sposób to teraz potwierdzić, być może to wymysł. I znowu kolejne pytania... Czy Zodiak miał wadę wzroku ? Czy to możliwe, aby tego wieczora miał na sobie okulary Stine'a ? Wiele pytań, niewiele odpowiedzi... Niestety.

Jerry - Jakoś nie wydaje mi się, aby taki scenariusz był możliwy. Wszystkie morderstwa są z pewnością powiązane. Uważam, że Zodiak to jedna osoba, ale hipoteza innej osoby do zabijania, a innej do pisania też jest możliwa.

67
Forum ogólne / Odp: Zabojstwo Paula Stine
« dnia: 20/10/15, 16:51 »
Od dłuższego czasu zastanawiam się co tam się naprawdę wydarzyło. Mam na myśli rzekome zatrzymanie i krótką rozmowę pomiędzy Zodiakiem, a policjantami. W dobrze znanym nam dokumencie "This is the Zodiac speaking" pojawia się wypowiedź Armonda Pelissetti'ego, w której wyraźnie mówi (chyba, że źle zrozumiałem), że Fouke powiedział mu tego wieczora, już po opuszczeniu miejsca zbrodni, iż miała miejsce krótka wymiana zdań z pewnym człowiekiem. Oczywiście Fouke temu zaprzecza.
Poza tym nie rozumiem po co Zodiak miałby pisać w swoim liście o sytuacji, która nie miała miejsca. Nie sądzę, aby chciał coś w ten sposób osiągnąć. 

68
Forum ogólne / Odp: Zabojstwo Cheri Jo Bates
« dnia: 11/10/15, 00:23 »
Faktycznie, jakaś doza prawdopodobieństwa w tym jest.
Sam uważam, że to co napiszę to trochę za daleko posunięty wniosek, ale przyszło mi do głowy coś takiego... Jeśli Zodiak (w tym przypadku zakładamy, że to on zabił Cheri Jo, pamiętajmy, że tego nie udowodniono) chodził do katolickiego kościoła lub przynajmniej bywał w jego okolicy, może to nieśmiało sugerować, że jest on pochodzenia irlandzkiego albo polskiego. Z tego co mi wiadomo, to osoby, o tym pochodzeniu stanowią w USA dość spory odsetek katolików.
No i oczywiście, według tej hipotezy stąd wziął swój sławetny symbol. Ogólnie bardzo ciekawy trop, aczkolwiek równie dobrze, może to być zbieg okoliczności.

69
Podejrzani / Odp: Tozsamosc sprawcy
« dnia: 07/10/15, 22:52 »
Też tak uważam. Nie daje mi jednak spokoju ilość relacji i przesłanek wskazujących na winę Arthura Leigh Allena. Jest sporo osób, które twierdzą, że Allen wręcz dosłownie mówił, że jest Zodiakiem. W ten sposób zbudowano niemal legendę tego podejrzanego, którą sporo osób uznało za prawdę. Nie chcę mówić, że te wszystkie osoby kłamią, ale cóż innego może przychodzić do głowy przy wykluczających go badaniach DNA i nie pasujących rysopisach ?

Bardzo szkoda, że Kane został "odkryty" tak późno. Podobno policja nigdy nie brała go pod uwagę w tej sprawie. Gość wykazywał naprawdę imponujące możliwości zmiany wyglądu, a Allen chyba nie za bardzo. Z drugiej strony Larry Kane zmarł dopiero w 2010 roku, i trochę dziwne, że nic się przez ten czas nie działo.

70
Podejrzani / Odp: Tozsamosc sprawcy
« dnia: 22/08/15, 16:54 »
Na początku byłem bardzo sceptyczny w stosunku do Allena, ale po obejrzeniu dokładnie  " His name was Arthur Leigh Allen" trudno zaprzeczyć, że jest "całkiem niezłym" podejrzanym. Przyjmując, że ci jego dwaj przyjaciele (chyba Don i Ralph) mówią prawdę można mieć wręcz pewność, że to on. Zmienił się też nieco mój stosunek do R.G.

 W każdym razie chciałem tylko powiedzieć, że przychylam się do hipotezy Sama i wcześniejszej wypowiedzi Maxa.

71
Podejrzani / Odp: Tozsamosc sprawcy
« dnia: 20/08/15, 17:30 »
Nie opieram się na późniejszych wywiadach z Allenem, ani tym bardziej na książce R.G. i filmie z 2007 roku, bo wiem, że Graysmith "dorzucił" kilka rzeczy "od siebie", a dotyczą one między innymi tego podejrzanego. Film z 2005 roku na pewno jest ciekawy, więc postaram się go obejrzeć jak najszybciej. Zgadzam się co do wspomnianego przez ciebie "obłędu". Zodiak zniszczył życie Michaela Mageau, który przez traumę stał się alkoholikiem i narkomanem, rzekomo był nawet bezdomny.

Odnosząc się do wypowiedzi Sama :
Co do Mike'a Mageau i Bryana Hartnella - pełna zgoda. W tych przypadkach wygląd Allena można "podciągnąć" pod Zodiaka, Skupiłem się więc na relacji Donalda Fouke'a, gdyż to on widział twarz sprawcy najdokładniej ze wszystkich (może oprócz Kathleen Johns, ale wiemy już, że nie można na jej opisie polegać w 100%).

Fouke podał dość dokładny opis podejrzanego : 35-45 lat, około 180 cm, 80-90 kg wagi, krótkie jasne włosy (prawdopodobnie skutek światła latarni ulicznych) i okulary. Podobieństwo do Arthura Leigh Allena jest tylko powierzchowne, poza tym nie znalazłem niczego potwierdzającego jakoby Don Fouke stwierdził, że 11 października '69 mógł widzieć Allena. Znalazłem nawet wpis Michaela Butterfielda na forum zodiackillerfacts.com, w którym twierdzi, że Fouke podkreślał, że osobą, którą widział nie był Allen.

oto on : http://www.zodiackillerfacts.com/forum/viewtopic.php?f=21&t=543
wystarczy wyszukać wyraz "Allen"

W Internecie można znaleźć zdjęcia Allena z późnych lat 60 (np. jego prawo jazdy wydane bodajże w 1967) i porównać z portretami pamięciowymi Zodiaka.

Jeśli, popełniłem jakieś błędy lub podałem nieprawdziwe informacje, proszę o korektę.
Pozdrawiam.

72
Podejrzani / Odp: Tozsamosc sprawcy
« dnia: 19/08/15, 18:42 »
Cóż max944, zgadzam się właściwie w 100%. Musiałby nastąpić przełom, jakiś niezwykły dowód lub świadek. Oczywiście szansa na coś takiego jest bardzo mała. Myślę, że pozostaje się tą sprawą dalej interesować,  fascynować i pogłębiać swoją wiedzę.

73
Podejrzani / Odp: Tozsamosc sprawcy
« dnia: 19/08/15, 17:11 »
Mimo, że nie znam sprawy tak dobrze jak Wy oraz jest to mój pierwszy wpis na tym forum, to uważam, że Arthur Leigh Allen nie był Zodiakiem. Żaden jednoznaczny dowód go nie obciąża, a wiele rzeczy go wręcz wyklucza. Tak jak pisałem, nie jestem jeszcze dostatecznie zaznajomiony z tą sprawą, aby wyliczać dowody za i przeciw, jednak uważam, że jednym z ważnych czynników wykluczających go z grona prawdopodobnych podejrzanych jest postura i wygląd zewnętrzny. Łysy, gruby i zbyt wysoki.

Jedyne nazwisko, które mogę na razie zasugerować to Lawrence Kane, według mnie można być niemal pewnym, że to on stoi, za zniknięciem ( w rzeczywistości zapewne morderstwem) Donny Lass. Poza tym Kane, jak nikt inny pasuje do rysopisu z Lake Berryessa.

Strony: 1 ... 3 4 5