43
« dnia: 02/02/20, 20:27 »
Znalezione w sieci , coś o czym do tej pory nie czytałam . Otorz zodiak nad lake beryessa pozostawił mnóstwo śladów butów , to daje również wiele możliwości „Na podstawie śladów stóp bosych , obutych można wnioskować co do wzrostu , ciężaru ,płci, pomagają określić czy dana osoba stała ,szła , biegła. Pamiętać trzeba ,że takie ustalenia mają jedynie wartość wniosków prawdopodobnych.
Informacji o charakterze dynamicznym dostarcza nam tzw. ichnogram , czyli ścieżka chodu , która obejmuje zespół śladów kilku kroków. Na podstawie obrazu chodu można określić wiele elementów dotyczących osoby, która pozostawiła ślad. Elementy te to głównie: kierunek chodu , linia chodu , linia stopy, kąt stopy, kąt kroku, długość i szerokość kroku, oraz długość i szerokość stopy lub spodu. Badania tych zespołów mogą dostarczyć cennych informacji nie tylko o osobie sprawcy , ale i o przebiegu zdarzenia .Podstawowe ustalenia dotyczą :
· Długości i szerokość stopy –długość to odcinek łączący środek tylnej krawędzi pięty ze środkiem przedniej krawędzi drugiego palca. Szerokość to poprzeczny wymiar liniowy wymiar stopy , który można określić mierząc ją w dwóch miejscach : 90 mm od drugiego palca w stronę pięty oraz 60 mm od środka pięty w stronę palców .
· Długość i szerokość buta Długość to odcinek łączący krawędź obcasa ze środkiem czubka buta. Szerokość to z kolei poprzeczny wymiar liniowy buta, który określamy mierząc dwa miejsca tj.: szerokość przedniej krawędzi obcasa oraz największą szerokość podeszwy – jeśli but ma wyodrębniony obcas lub podobnie jak w przypadku stopy bosej – gdy but nie ma wyodrębnionego obcasa.
Wykorzystywane są przy wyznaczaniu pozostałych składowych ichnogramu, które wskaże
ponownie i omówię:
Kierunek chodu- wyznacz go hipotetyczna linia biegnąca pośrodku między śladami stopy prawej i lewej. Wykreślenie jej pozwala na wyznaczenie drogi i kierunku w którym dana osoba się poruszała , pozwala też na ustalenie pewnych anomalii w chodzie np. zaburzenia błędnika, stan nietrzeźwości.
· Linia chodu – powstaje przez połączenie środków tylnych krawędzi kolejnych śladów stóp , najczęściej jest to linia łamana , której obraz zależy od szerokości stawiania stóp , co związane jest z budową anatomiczną, wagą, niesionymi ciężarami , zatrzymywaniem się .
· Linia śladu określana jako przedłużona oś śladu stopy – dla stopy obutej jest to linia przechodząca przez środek tylnej krawędzi obcasa i środek czubka buta, dla stopy bosej lub obleczonej linię te przeprowadza się przez środek tylnej krawędzi pięty i środek przedniej krawędzi drugiego palca.. Służy ona do ustalenia dwóch dalszych elementów takich jak : KĄT ŚLADU STOPY I KĄTY KROKU
· Kąt kroku – Kąt zawarty miedzy przecinającymi się przedłużonymi liniami śladów dwóch stóp kolejno po sobie następujących ( prawej i lewej)
· Kąt śladu stopy – Kąt zawarty między linią śladu stopy ( obutej, odzianej , bosej) a kierunkiem chodu.
Obie wielkości są wskazaniami indywidualnymi dla każdej osoby, stąd ich zmiana może wskazywać na pewne istotne okoliczności np. Zmiana tępa poruszania się ( zwalnianie , przyśpieszanie) lub zwiększenie czy zmniejszenie niesionego ciężaru.
· Długość kroku– odległość między dwoma analogicznymi punktami wyznaczonymi w dwóch kolejnych śladach stopy lewej i prawej .
Wielkość ta pozwala wyciągnąć wnioski co do wzrost , wiek i płci poszukiwanej osoby
(według reguły , że krok dziecka , kobiety , osoby starszej jest krótszy . Przyjmuje się że przeciętna długość kroku mężczyzny wynosi 60-65 cm , zaś kobiety 50 cm ), i co do szybkości poruszania się ( w czasie biegu lub szybkiego chodu krok może się wydłużać ),
można ustalić też fakt ewentualnego kulenia itp.
· Szerokość kroku- najkrótsza odległość pomiędzy linią łączącą ślady stopy prawej a linia łącząca ślady stopy lewej . Linie z kolei łączące ślady danych stóp przeprowadza się przez środki tylnych krawędzi obcasów lub pięt ( jest to zmienna raczej o charakterze pomocniczym – wiele pozycji jej nie wymienia).
Analiza obrazu ścieżki chodu czyli ichnogram z zasady pozwala na identyfikacje grupową osoby poruszającej się oraz na określenie zachowania się lub okoliczności towarzyszących jej ruchowi ( zmian tępa , obciążenia , pewne anomalie ruchowe itp.) Prowadzone jednak badania nad mechaniką i dynamiką chodu dostarczają podstaw do twierdzenia , że analiza ichnogramu może także umożliwić identyfikacje indywidualną człowieka – głównie metoda kinomatograficzno- dynamograficzna , która uwzględnia nacisk i jego rozłożenie na podłoże- co pozwala na wskazanie konkretnej osoby pozostawiającej ślad traseologiczny.”