Sprawa Zodiaka
unsolved.cba.pl

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - john

Strony: 1 2 3 ... 6
1
Podejrzani / Odp: [Podejrzany] Gary Francis Poste
« dnia: 07/10/21, 16:27 »
Ehh, nic ciekawego. Brak nawet jakiegoś naciągniętego dowodu, który choć trochę kazałby się zastanowić na zasadzie "a może jednak?". I to porównanie zmarszczek ze szkicu ze zdjęciem podejrzanego...

2
Podejrzani / Odp: Arthur Leigh Allen (fakty)
« dnia: 06/10/21, 10:32 »
A biblioteczka interesująca. Z jednej strony, przy takiej masie książek zawsze znajdzie się coś, co może być jakąś poszlaką. Z drugiej, właśnie ta różnorodność tematyczna książek mogła go spokojnie natchnąć do wiadomych działań.

3
Podejrzani / Odp: Arthur Leigh Allen (fakty)
« dnia: 06/10/21, 10:21 »
Podczas wywiadu w 1991, aby nie uzyc polaczenia wyrazow "extremely" + "difficult", ktorych Zodiac uzyl w liscie do Melvina, Allen zatrzymuje sie na "ext"... po czym zmienia ten przymiotnik, na oznaczajacy dokladnie to samo przymiotnik "terribly".

Myślisz, że może mieć to jakieś znaczenie? Fakt, wyszło dziwnie, ale być może to zwykłe przejęzyczenie/zmiana koncepcji wypowiedzi? O ile niczego nie pominąłem, to chyba nie było żadnej analizy mówiącej o tym, że u prawdziwego Zodiaka trzeba wypatrywać właśnie stwierdzenia "extremely difficult", ponieważ jest to normalnie używane wyrażenie. Gdyby Allen je zapisał z takim błędem jak w liście, to oczywiście co innego.

No chyba, że przyjmujemy kwestię, że Allen tą pauzą i zmianą wyrażenia sam się wkopał, ale wtedy pozostaje pytanie, czy po tylu latach, w trakcie wywiadu dalej pamiętałby co pisał kiedyś w liście i że może to mieć jakieś znaczenie.

4
Forum ogólne / Odp: Atak na Lake Herman Road
« dnia: 05/10/21, 12:14 »
Ostatnie ujęcia tego materiału mocno zapadają w pamięć. Lake Herman Road i Blue Rock Springs na jednej tablicy, trochę jakby zapowiedź tego co miało się stać za pół roku.

Dokładnie. Ciekawe, czy Zodiak oglądał ten materiał i czy ostatnie ujęcie podsunęło mu pewien pomysł...

5
Witam. Dzisiaj zauwa?y?em, ?e na forum jest jaki? problem z wy?wietlaniem polskich znak?w. Czy problem jest powszechny, czy z jakiego? powodu dot. tylko mojego widoku/przegl?darki etc.?

6
Podejrzani / Odp: Arthur Leigh Allen (fakty)
« dnia: 05/07/21, 14:35 »
Dalej, krotka lista faktow:

1. Kazda zbrodnia inna bronia? Liczba podejrzanych, dla ktorych z cala pewnoscia wiemy, ze byloby to mozliwe: 1.
2. Kazda zbrodnia przy uzyciu innego auta? Liczba podejrzanych, dla ktorych z cala pewnoscia wiemy, ze byloby to mozliwe: 1.
Inni podejrzani, o o ktorych wiemy, ze mogliby rownie dobrze spelnic ten warunek: 0.
3. Liczba podejrzanych, ktorzy zostali rozpoznani przez ktorakolwiek z ofiar: 1.
4. Liczba podejrzanych, o ktorych wiemy z cala pewnoscia, iz bywali nad Lake Berryessa: 1.
5. Liczba podejrzanych, ktorzy posiadali bomby i mieszkali w piwniczce: 1.
6. Liczba podejrzanych, ktorych mozemy niezaleznie polaczyc zarowno z symbolem jak i nazwa wlasna "Zodiac": 1.
7. Liczba podejrzanych, o ktorych wiemy, iz stolowali sie w miejscu, w ktorym pracowala Darlene Ferrin: 1.
8. Liczba podejrzanych, ktorzy rzekomo zwierzali sie ze swoich zbrodni kolegom, przed tym, jak zbrodnie te mialy miejsce: 1.
9. Liczba podejrzanych, ktorych obciazaja zeznania co najmniej kilku niezaleznych od siebie swiadkow: 1.
10. Liczba alibi Allena: 0.

Moim zdaniem, wystarczy polaczyc te kropki (+ charakter pisma).

Btw. takie zestawienie faktów w odniesieniu do pozostałych, potencjalnych podejrzanych jest mocno wymowne. Jak interesuje się sprawami kryminalnymi, tak chyba nigdy nie widziałem tylu poszlak wskazujących na daną osobę, która potem okazałaby się być "czysta". A mimo to dalej nie mamy 100% dowodu, który gdyby Allen żył, mógłby z dużą dozą pewności posłużyć do jego skazania.

7
Podejrzani / Odp: Arthur Leigh Allen (fakty)
« dnia: 05/07/21, 14:31 »
Plus do tego kwestia, którą poruszaliśmy kilkanaście tygodni temu, czyli mandat wystawiony na Allena w dniu, kiedy został wysłany jeden z listów - o dziwo jako jedyny spoza SF.

8
Podejrzani / Odp: Arthur Leigh Allen (fakty)
« dnia: 02/07/21, 13:20 »
Oba samochody są do siebie podobne, jednak widzę 3 dosyć duże różnice między nimi:
- tylne światła są zupełnie inne,
- tył Studebakera jest znacznie dłuższy niż ten Kaisera (różnicę może robić perspektywa obu zdjęć),
- biorąc pod uwagę akurat te dwa zdjęcia, tylna szyba Kaisera zdaje się zajmować całą szerokość samochodu, natomiast w Studebakerze wygląda jakby był tam jeszcze całkiem spory fragment karoserii.

Wszystko tak naprawdę zależy od tego kto zgłosił, że widział Studebakera. Jeśli był to fan motoryzacji, to raczej by się nie pomylił (o ile zdjęcia nie przekłamują tak bardzo, jak mi się wydaje). Jeśli natomiast była to zwykła osoba nie interesująca się samochodami, to pewnie mogła bez większego problemu pomylić oba auta.

9
Forum ogólne / Odp: Zodiak i Riverside?
« dnia: 28/06/21, 11:05 »
Też uważam, że nie chwalił się tym przez mnogość śladów jakie zostawił po sobie na miejscu zbrodni. Nie czuł się w tej sprawie pewnie, obawiał się, że jeśli się przyzna, to być może bez większego problemu zostałby zdemaskowany. Wydaje mi się, że zabójca (wg mnie Zodiak) znał Cheri trochę lepiej niż "z widzenia", więc takie przyznanie się tym bardziej mogło ułatwić śledczym identyfikację Zodiaka.

10
Podejrzani / Odp: Ross Sullivan
« dnia: 24/06/21, 10:34 »
Obok niego, w jasnej marynarce/kurtce stoi prawdopodobnie jego brat, Tim.

PS. Szczerze mówiąc ten mężczyzna w jasnym bardziej przypomina mi Tima Sullivana, niż potencjalny Ross przypomina faktycznego Rossa ;)

11
Podejrzani / Odp: [Podejrzany] James Linthicum
« dnia: 18/05/21, 15:13 »
A skąd wiadomo jak "sharpsman" się nazywał? Ktoś go zidentyfikował czy sam go znalazłeś, Sam? I jak pewna jest to informacja?

12
Zakładam, że nie znamy treści listu?

13
Wygląda sensownie.

Wczoraj przeglądając tę okolicę zastanawiałem się, czemu Zodiak ryzykował i zastrzelił Stine'a na skrzyżowaniu pomiędzy domami mieszkalnymi, a nie właśnie w pobliżu parku, tak by szybciej móc się w nim schować. I wydaje mi się jednak, że jego plan był sensowny. Gdyby morderstwa dokonał tuż przy parku, to park byłby oczywistym miejscem, w które skierowałaby się policja znacząco utrudniając mu ucieczkę. Natomiast mordując na rogu Washington & Cherry bardzo ryzykował na samym początku, ale potem droga jego ucieczki nie była już tak oczywista.

14
Ja jednak nie byłbym pewny tego, że nie zdawał sobie sprawy z tego, że jest przecznicę dalej. Bardziej obstawiałbym, że wtedy już mu to różnicy nie robiło - przecznica w tę, czy w tamtą. Ale żeby mieć pewność w tej kwestii musielibyśmy wiedzieć dlaczego Stine zatrzymał taksówkę na innym skrzyżowaniu. Wg mnie opcje są trzy:

1. Stine pomylił się i zawiózł Zodiaka na złe skrzyżowanie.
2. Zodiak zauważył coś lub kogoś co mogłoby mu utrudnić morderstwo i ucieczkę, więc poprosił Stine'a o pojechanie przecznicę dalej.
3. Zodiak podał adres Washnigton & Maple, by potem (w trakcie jazdy) zmienić go na Washington & Cherry.

Opcja 2 wydaje mi się najbardziej prawdopodobna. Gdyby tak było, to Zodiak musiał być tego świadom, że jest kawałek dalej, ale przez "mindset na Maple" pomylił fakty w liście. Skrzyżowania te wg Google Maps dzieli ok. 150m, więc ta różnica też raczej nie wpłynęła na jego orientację w terenie, gdyż podczas rozeznania raczej zwiedził najbliższą okolicę (chociaż to tylko moje gdybanie).

15
Jednak w liscie, Zodiak pisze wyraznie: "I am the murderer of the taxi driver over by Washington St & Maple St last night" - Maple, a nie Cherry. Dlaczego? Po prostu nie znal on dokladnie okolicy ani nazw ulic. Podal Maple, napisal rowniez o Maple, prawdopodobnie nie wiedziac nawet o tym, ze bylo to przy Cherry, a nie Maple.

Mi się wydaje, że po prostu mógł "z przyzwyczajenia" napisać o tym, że zabił na rogu Washington & Maple, a nie Cherry. O co mi dokładnie chodzi: tak jak napisał Sam, nie wierzę, że Zodiak nie zrobił wcześniej rozeznania Presidio. Z jakiegoś powodu uznał, że skrzyżowanie Wahsington & Maple będzie najbardziej odpowiednie. Prawdopodobnie przetwarzał tę myśl i odgrywał scenę zabójstwa wielokrotnie, zanim faktycznie go dokonał. Był tak zafiksowany na skrzyżowaniu Washington & Maple, że kiedy z jakiegoś powodu odjechali dalej (sam stawiałbym na to, że kogoś zauważył - czy to pieszego, czy mieszkańca któregoś z okolicznych domów), to biorąc pod uwagę stres związany z morderstwem, buzującą adrenalinę itp., mógł całkowicie nie zaprzątać sobie głowy tym, że mordu dokonał jednak na innym skrzyżowaniu. Dlatego też pisząc list niejako "z rozpędu" i podświadomie napisał o Maple.

Strony: 1 2 3 ... 6